Elektrokimyasal yollarla ikili metal çöktürme koşullarının araştırılması
Two ways electrochemical investigation of metal deposition
  1. Tez No: 329533
  2. Yazar: YUSUF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TUNCAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Malzeme bilimi olu?turulan materyallerin yapısal özellikleri ve bu materyalleri elde etme yöntemleri arasındaki ili?kiyi incelemektedir. Malzeme biliminin çalı?malarından biride bir metal yüzeyini ba?ka bir metal yada birden çok metal ile kaplanmasıdır. Bu çalı?mada Cd (Kadmiyum) ve Zn (Çinko) , ikili kaplamanın Bakır ve ITO (?ndiyum Kalay Oksit) elektrot üzerinde gerçekle?tirilmesi ve özelliklerinin incelenmesi amaçlanmı?tır. Kaplama i?lemi elektrokimyasal teknikle yapılmı?tır. Öncelikle dönü?ümlü voltametri tekniği ile kaplama ko?ulları belirlenmi?tir (pH, Sıcaklık, Çözelti deri?imi, v.b.). Daha sonra sabit potansiyelde kaplama gerçekle?tirilip zamana kar?ı akım eğrileri elde edilmi?tir. Bu kaplamaların yüzey morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile yüzey bile?imleri ise SEM EDX analizleri ile incelenmi?tir.
Özet (Çeviri)
Two Ways Electrochemical Investigation of Metal Deposition Conditions of the structural properties of materials created by the Materials Science and examines the relationship between methods of obtaining these materials.One of the surface of a metal material science studies, or more than one metal with another metal coating.In this study, Cd (Cadmium) and Zn (Zinc), double coating of ITO (Indium Thin Oxide) and is implemented on the properties of the electrode were investigated.Electrochemical techniques in the process of coating will be made.First of all, with the coating technique of alternating voltammetry conditions to be determined (pH, temperature, solution concentration, etc.) then held constant potential plating.?n additions photos of surface were taken with Scanning Electron Microscopy (SEM) ,SEM ?EDX observing the morphology of cover. Surface analysis investigated the electrochemical properties of the coating techniques.