Dekstran sülfat/glisidil metakrilat hidrojellerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dextran sulphate/glycidyl methacrylate hydrogels
  1. Tez No: 329538
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZENİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE ÖZDEMİR DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sunulan çalışmada, dekstran sülfat/glisidil metakrilat (DS/GM) hidrojelleri bazik ortamda 70-80 oC monomerik çapraz bağlayıcı olan GM ile DS'ın hidroksil gruplarının moleküllerarası yan zincir tepkimesi ile elde edilmiştir.DS/GM hidrojelleri için etkin çapraz bağlanmanın en uygun şartları; sıcaklık, ortam pH'ı, çapraz bağlayıcı (GM) miktarı, başlatıcı (benzoil peroksit, BPO) miktarı, ve hızlandırıcı N,N,N',N'?tetrametiletilendiamin (TEMED) miktarı belirlenmiştir. Bu çalışmada hidrojellerin şişme yetenekleri, jelleşme yüzdesi, şişme oranı ve dengedeki su içeriği gibi hidrojelin bazı yapısal parametreleri belirlenerek açıklanmıştır. Hidrojellerin pH'a bağlı şişme yeteneği araştırılmış ve bazik ortamdaki şişme yeteneğinin asidik ortamdakinden daha yüksek olduğu bulunmuştur.Hidrojellerin şişme öncesi ve sonrası yüzey morfolojileri, optik mikroskop görüntülerinin karşılaştırılmasıyla birlikte SEM'le incelenmiştir. DS/GM hidrojellerinin yapıları ve ısıl kararlılıkları FTIR, TGA ve DSC ile aydınlatılmıştır. GM'nin çapraz bağlanmaya etkisi araştırılmıştır. DS/GM tepkime ürünlerinin viskoziteleri döner viskozimetre ile zamanın bir fonksiyonu olarak kaydedilmiştir ve DS ve GM arasındaki ikili sistem tepkimesinin jelleşme noktaları, tepkime boyunca viskozite değişikliğinin izlenmesiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was synthesized hydrogels from dextran sulphate/ glycidyl methacrylate (DS/GM) hydrogels by intermolecular side-chain reaction of DS hydroxyl groups with monomeric crosslinking agent, GM in aqueous solutions at 70-80 oC in the basic medium. The optimum conditions of effective crosslinking for DS/GM system i.e. temperature, pH of medium, amounts of crosslinker (GM), initiator (benzoil peroxide, BPO) and accelerator (N,N,N?,N?-tetramethyl ethylene diamine, TEMED) were determined. In this study; swelling abilities of the hydrogels were explained with determine of some structural parameters for the hydrogel such as percentages of gellation, swelling ratio and equilibrium water content. pH dependent swelling behaviors of hydrogels were investigated and swelling ability at basic mediumwas more higher than acidic medium.Surface morphologies of the hydrogels before and after swelling were examined by SEM as well as optic microscopy images and compared. Structures and thermal stabilities of DS/GM hydrogels were characterized by FTIR, TGA, and DSC, effect of GM on crosslinking was investigated. The viscosities of DS/GM reaction products were recorded continuously as a function of time with rotary viscometer and gellation points of binary system reaction between DS and GM were determined via monitoring viscosity changes during reaction.