Kloramfenikolü dekstrana bağlama yöntemleri
- Tez No: 12585
- Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada bir antibiyotiği dekstrana bağlama teknikleri üzerinde çalışılmıştır. Antibiyotik - alarak Kloramfenikol seçilmiş ve makromolekül olarak da 70.000 dalton molekül ağırlığındaki dekstranın epiklorohidrinle oluşturulan klorohidroksipropil dekstran polimer türevi kullanılmıştır. Kloramfenikol-klorohidroksipropil dekstran konjugasyonu iki farklı yöntem kullanılarak denenmiştir. Bunlar Pharmacia ve Molteni yöntemleridir. Konjugasyon işleminin gerçekleşip geçekleşmediği, spektrofotometrik tayin ve alkali hidrolizasyon teknikleri ile araştırılmıştır. Konjugasyon sonrasında antibiyotiğin etkinliği ise, Pseudomonas aeruginosa 'nın kullanıldığı antibiyogram tekniği ile denenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda bağlanmanın, Pharmacia yöntemine göre hazırlanan konjugasyon örneğinde, Molteni tarafından geliştirilen konjugasyon yöntemindekine oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen Kloramfenikol-klorohidroksipropil dekstran konjugata. ile yapılan çalışmalar sonunda, bu tip konjugasyon ürünlerinin ilaç taşımacılığı alanı için iyi bir aday olabileceği teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, an antibiotic is conjugated to a macromolecule by using two different techniques. A chlorohydroxypropyl dextran polymer derivative which is produced with 70.000 dalton molecular weight dextran and epichlorohydrin is used as the macromolecule and Chloramphenicol as the antibiotic. Chloramphenicol-chlorohydroxypropyl dextran conjugation is achieved by using two different methods called Pharmacia and Molteni methods. Establishment of the conjugation is tested with spectrophotometry measurements and alkalene hydrolization. After the conjugation, effectiveness of the linked antibiotic is tested by antibiogram technique using Pseudomonas aeruginosa. Results indicate that Pharmacia method is more efficient than Molteni method in terms of the amount of the drug conjugated. In conclusion it is suggested that Chloramphenicol- dextran conjugate is a suitable candidate for a drug delivery agent.