Defne (Laurus nobilis L.) bitkisinin çelikle çoğaltılması üzerine çalışmalar
Research on production of laurel (Laurus nobilis L.) by stem cuttings
  1. Tez No: 329537
  2. Yazar: YAĞMUR SARB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, defnenin çelikle çoğaltma yöntemini belirlemek amacıyla 2009 ? 2010 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait cam serada gerçekleştirilmiştir.Köklenme üzerine etkili olan çelik alım zamanları ve IBA (Indol-3-Bütrik Asit) dozları faktörler olarak alınmıştır. Çalışmalar yaz ve kış aylarında 11 farklı zamanda alınan çeliklere, IBA'in Kontrol, 1000, 2000, 4000, 6000 dozlarıyla ile muamele edilmiştir. Köklendirme 1 birim torf + 1 birim tüf karışımlı köklendirme ortamında gerçekleştirilmiştir.Çalışmada çelik alım zamanının köklenme üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunurken, IBA dozlarının köklenme üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Bununla birlikte en yüksek köklenme oranı 1 Mart tarihinde alınan çeliklerde 4000 ppm IBA dozunda (% 21.60) elde edilmiştir. Bu değeri % 20.00 köklenme oranı ile 1 Kasım tarihinde 4000 ppm ve 20 Ocak tarihinde ise 6000 ppm IBA uygulamaları izlemiştir.Araştırma sonucunda; köklenme oranı düşük bulunurken köklenme oranlarının yüksekliği bakımından 1 Kasım, 20 Ocak ve 1 Mart çelik alım zamanı olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine production methods of laurel by stem cuttings in greenhouse at Mustafa Kemal University, Faculty of Agriculture during 2009- 2010.Cutting times and IBA (Indole-3-Butirik Acid) doses were used as a factor to determine the effects on rooting. There were 11 cutting times involving summer and winter months and five doses of IBA application performed using 1 unit turf and 1 unit volcanic soil in rooting medium.Results suggested that the effects of cutting times on rooting were significant statistically while the effects of IBA doses were none significant. However, the highest rooting rates (21.60%) were obtained on November 1 using 4000 ppm IBA. This result were followed by January 20 using 6000 ppm (20%), and March 1 using 4000 ppm IBA (21.6) respectively.As a result of the study the rooting rates were found low but, considering rooting rates November 1, January 20 and March should be preferred as a cutting time.