Vertebral arteriel sistemin duplex doppler sonografisi
  1. Tez No: 32954
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada vertebral arterlere ait elde edilen duplex Doppler bilgilerinin, vertebrobasilar yetmezlik semptomları gösteren hastalarla, bu semptomları bulunmayan kontrol grup olguları arasında gözlenebilecek, farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, hasta grubunda 68, kontrol grubunda 47 olgu, duplex Doppler cihazı ile vertebral arterlerin, boyunda, ulaşılabilen segmentlerine yönelik incelemeye alınmıştır. Her iki grup için de bilateral olmak üzere vertebral arter çapları, sistolik ve diastolik hızları ile spektral özellikleri değerlendirilmiştir. Hasta grubunda sağ vertebral arter sistolik hız ortalaması, sol vertebral arter sistolik ve diastolik hız ortalamasının kontrol gruba göre belirgin ölçüde yüksek olduğu saptanmıştır. Çoğu olguda sol vertebral arter lümen çapı da daha yüksektir. Bu nedenle hasta grubunda sol vertebral arter kan akım miktarı hem sağ vertebral artere hem de kontrol gruba göre belirgin ölçüde artmıştır. -44-
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study differencies there may be of duplex Doppler sonographic informations in between patients with vertebrobasiller insufficiency symptoms and control group with no that are tried to determine. 68 cases in patient group and 47 cases in control group were examined with duplex Doppler device as directed to proper segments of vertebral arteries in neck. For two this groupsdiameter of vertebral artery lumen, systolic and diastolic velocities at both side evaluated. In patient group average systolic velocity of right vertebral artery and average systolic and diastolic velocity of left vertebral artery are significant high according to control group. In many cases diameter of left vertebral artery lumen are also large. That's why in patient group volum flow of left vertebral artery is significantly high according to right vertebral artery and also control group together. -45-