Gebeliğin üçüncü trimesterinde serviksin transabdominal ve transperineal sonografi ile görüntülenmesi
- Tez No: 32955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TAMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada Ankara Hastanesi Radyoloji Bölümünde Mart 1993 -Ocak 1994 tarihleri arasında üçüncü trimesterdeki 100 gebe in celeme kapsamına alınmıştır. Gebelerde önce transabdominal sonografi ile fetal yaş tayini ya pıldı, amniotik mayi, umbilikal kord, placenta değerlendirildi ve ser- viks görüntülenmeye çalışıldı. Abdominal sonografide serviksi izlenemeyen 28 gebeye transperi- neal sonografi uygulandı. Bir gebe dışında tümünde endoservikal ka nal, internal ve eksternal os basan ile görüntülendi. Çalışmanın sonucu transperineal sonografinin güvenilir, uygula ması kolay ve gebeliğin üçüncü trimesterinde serviksi görüntülemede başarılı bir alternatif tetkik olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY This study, covering 100 pregnant women, all being at third trimester, was conducted at Radiology Department of Ankara Hospital, March 1993-January 1994. Pregnant women were subjected to fetal age, amnionic fluid, umbilical cord, placenta evaluation and visualization of cervix. However for 28 pregnancies of the total where Abdominal Sonography was not successful Transperineal Sonography was applied. Excluding only one pregnancy, endocervical canal, internal and external os were successfully visualized by Transperineal Sonographic technique. As a result, Transperineal Sonography was shown to be an easily applicable, safe and successful technique for the evaluation of cervix.