Mikrodalga destekli N-sübstitüe pirol türevlerinin sentezi
Microwave-assisted synthesis of N-substitue pyrrole derivates
- Tez No: 329555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.EBRU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma kapsamında geleneksel ısıtma ve mikrodalga destekli sentez yöntemleri uygulanarak iki farklı yöntemle N-sübstitue pirol sentezi gerçekleştirilmiştir. N-sübstitüe pirol sentezi için optimum koşulları belirlemek amacıyla öncelikle amin olarak anilin kullanılmıştır. Sentez literatürde belirtilen yöntem olan CH3COOH ve su varlığında anilin ve 2,5-dimetiltetrahidrofuranın ısıtılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Daha sonra farklı Lewis asitleri kullanılarak tekrar reaksiyon uygulanmış ve en yüksek verimin elde edildiği Lewis asidi belirlenmiştir. Belirlenen Lewis asidi ile farklı çözücülerde (polar, apolar çözücüler) sentez çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Mikrodalga sentez yöntemi için farklı reaksiyon süreleri, farklı güç (50, 100, 250, 400 W), farklı Lewis asitleri ve çözücü uygulanarak optimum reaksiyon koşulları belirlenmiştir.Her iki yöntem için belirlenen optimum koşullar uygulanarak 2,6-dimetilanilin, 2-hidroksianilin, o-anisidin ve 2-kloroanilin kullanılarak N-sübstitüe pirol sentezleri gerçekleştirilmiştir.Pirol sentezi için iki yöntem karşılaştırıldığında mikrodalga sentezli yöntemin daha uygun olduğu belirlenmiştir. Mikrodalga destekli yöntemle yapılan pirol sentezinin klasik yönteme göre daha kısa sürede ve daha yüksek verimle gerçekleştiği belirlenmiştir. Ayrıca yan ürün oluşumunun daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, N-substituted pyrrole derivates were synthesized with two different methods which are traditional heating and microwave-assisted. To determine the optimum conditions for synthesis N-substituted pyrrole aniline was used as amine. First the method specifed in the literature was applied. For this applying aniline and 2,5-dimethyltetrafuran were heated in the presence of water and acetic acid. The reaction was applied with using different Lewis acids and the Lewis acid was determined which has given the highest reaction yield. The reaction was carried out in different solvents, with the Lewis acid which has given the highest reaction yield.For microwave synthesis method optimum reaction contidions were determined with applying different reaction times, different power values (50, 100, 250, 400 W), different Lewis acids and different solvents.For both methods, N-substituted pyrrole was synthesized in the optimum conditions by using 2,6-dimethyl aniline, 2-hydroxy aniline, o-anisidine and 2-chloroaniline.It has been determined that for pyrrole synthesis microwave assisted methods are more appropriate than traditional methods. In the microwave-assisted pyrrole synthesis method was realized more quickly and more efficiently when it compared with traditional methods. Also it has been determined that by-product formation is lower than traditional methods.