Beyaz çürüklük etmeni Sclerotinia sclerotiorum'a karşı farklı kompost ve gübrelerden elde edilen mikroorganizmaların in vitro antifungal etkileri
In vitro antifungal effects of microorganisms obtained from various compost and manures aganist the white rot agent Sclerotinia sclerotiorum
  1. Tez No: 329556
  2. Yazar: NİLAY DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MİNE SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Hatay ili ve çevresinde ticari işletmelerden sağlanan silaj ve küspeler ile MKÜ Selam Çiftliğinden temin edilen materyallerden oluşturulan gübre ve kompostlardan elde edilen mikroorganizmaların toprak kökenli fungal beyaz çürüklük hastalık etmeni Sclerotinia sclerotiorum? un gelişimini engellemeleri üzerine olan antagonistik etkinlikleri in vitro koşullarda araştırılmıştır Yapılan izolasyonlar sonucunda, elde edilen fungal izolatlar arasında 5 fungal izolat (toplam izolatın % 64?ü) ile bakteriyel izolatlar arasında 37 bakteriyel izolat (toplam izolatın % 60?ı) ikili kültür testlemelerinde fungal hastalık etmeni Sclerotinia sclerotiorum? un miselyal gelişimini değişik oranlarda engelleyerek antagonistik aktivite göstermişlerdir. Antagonist potansiyele sahip fungal izolatlardan 4 tanesi Penicillium spp., 1 tanesi ise Aspergillus niger olarak tanılanırken, bakteriyel izolatların çoğunluğunu Bacillus spp. (% 90) oluşturmuştur. Farklı kompostlardan elde edilen fungal izolatlardan Penicillium spp. (G3F:1:6:30) Penicillium spp. (G1F:2:5:32), Penicillium spp. (G2F:2:4:5), Aspergillus niger (G2F:3:6:8), Penicillium spp. (G3F:3:4:20) fungal etmenin miselyal gelişimini in vitro ikili kültür testlemelerinde %22-45 oranında engellerken, bakteriyel izolatlardan Bacillus subtilis (G3B:3:5), Bacillus cereus (G1B:3:6), Bacillus subtilis (G5B:3:5), G5B:0:5 (Bacillus amyloliqefaciens) ve Bacillus thuringiensis (G2B:0:4 )?in, test edilen fungal etmene karşı % 75-88 gibi değişen oranlarda engelleyerek antagonist potansiyele sahip oldukları belirlenmiştir. Antagonist bakterilerin in vitro antagonizm etkinliği, fungus inokulasyonu öncesi ön inkübasyon süresine bağlı olarak artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antagonistic efficacies of microorganisms, obtained from various manure and compost which were supplied by local commercial silage, pulp manufacturers and MKU Selam Farm, were investigated against fungal soilborne white rot disease agent Sclerotınıa sclerotıorum in vitro conditions. Among the isolated microorganisms, 5 fungal (64% of total isolates) and 37 bacterial (60% of total isolates) isolates showed antagonistic activities against fungal disease agent S. sclerotiorum by inhibiting mycelial growth in varying rates. Following morphological identification, 4 fungal isolates having the antagonistic potential were identified as Penicillium spp. and one isolate is identified as Aspergillus niger. Majorities of antagonist bacterial isolates (90%) were identified as Bacillus spp. Five selected fungal antagonistic isolates, namely Penicillium spp. (G3F:1:6:30) Penicillium spp. (G1F:2:5:32), Penicillium spp. (G2F:2:4:5), Aspergillus niger (G2F:3:6:8), Penicillium spp. (G3F:3:4:20) inhibited mycelial growth of fungal diseases agents by 22-45 %. Among the 37 bacterial isolates, 5 bacterial isolates, namely Bacillus subtilis (G3B:3:5), Bacillus cereus (G1B:3:6), Bacillus subtilis (G5B:3:5), G5B:0:5 (Bacillus amyloliqefaciens) and Bacillus thuringiensis (G2B:0:4) which were isolated from different composts, inhibited mycelial growth of fungal diseases agents by 75-88 %. Results clearly revealed that these fungal and bacterial isolates have antagonistic potential against fungal disease agent. Antagonistic potential of the fungal and bacterial isolates increased by the preincubation period prior to fungal inoculation in dual culture tests.