Zeytinyağı sanayi yan ürünü yaş zeytin posasının silolanabilme olanaklarının araştırılması
Investigation of ensiliing possibilities of olive oil industry by product fresh olive cake
  1. Tez No: 329572
  2. Yazar: ASUMAN DURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakülteleri Hayvan Besleme Anabilim Dalı Laboratuarları'nda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, zeytin posası ve mısır hasılı ana materyal olarak kullanılmış ve 2 deneme yürütülmüştür. İlk denemede; % 100 zeytin posası (kontrol), % 3 melas, % 6 buğday ve % 6 mısır ilavesinin zeytin posası silajı kalitesi üzerine olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İkinci denemede ise; iyi düzeyde silolanabilme özelliğine sahip olduğu bilinen mısır hasılına % 0 (kontrol), 20 ve 40 düzeyinde zeytin posası eklenmesi ile kalite bozulmaksızın toplam silaj miktarının artırılma olanakları araştırılmıştır. Deneme silajlarının silolama dönemi 56 gün olmuştur. Örnekler, her uygulama grubu için 12 kavanoz olarak hazırlanmış ve silolama döneminin 7, 14, 28 ve 56. günlerinde her gruptan 3'er kavanoz açılmıştır. Deneme öncesinde kullanılacak ham materyalin ve deneme sonrası elde edilen silo örneklerinin; besin madde içerikleri [kuru madde (KM), organik madde (OM), ham kül (HK), ham yağ (HY), ham protein (HP), ham selüloz (HS), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), asit deterjanda çözünmeyen lignin (ADL)], silajların ağırlık kaybı, pH, suda çözünebilir karbonhidrat oranı (SÇK), aerobik stabilite (AS), Fleig Puanı (FP), amonyak azotu, uçucu yağ asitleri [asetik asit (AA), propiyonik asit (PA) ve bütirik asit (BA)], laktik asit (LA), in vitro sindirilebilirlik (İVSKM, İVSNDF ve İVSOM) ve duyusal analizleri (renk, koku ve strüktür) tespit edilmiştir.Deneme sonuçlarına göre, birinci denemede, % 6 mısır eklenmiş zeytin posası silajlarının KM, HS, NDF, pH, İVSKM, İVSNDF, İVSOM ve ağırlık kaybı oranları bakımından görülen farklılıklar kontrol grubuna göre önemli bulunmuştur (P0.05). 56. gün açımda, % 3 melas ve % 6 buğday içeren zeytin posası silajları ile % 100 mısır hasılından ve % 20 zeytin posası içeren mısır hasılından oluşan silajların aerobik stabilite değerleri 7.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Department of Animal Sciences of both Mustafa Kemal University and Çukurova University. In this study, the fresh olivecake silage and corn silage were carried out, including the main material 2 trial. First study, 100 % fresh olivecake (control), 3 % molasses, 6 % corn and 6 % wheat to investigate the possible effects of additives on the quality of fresh olivecake silage. In the second study, with a good level of corn ensiling 0 % (control), 20 and 40 at the level of quality with the addition of olivecake silage without disturbing the amount of the total enhancement is investigated. Silages was 56 days trial period. Examples for each application group and 12 jars crafted of 7, 14, 28 and 56 ensiling days of the opened jar 3 from each group. The raw material used in pre-trial and trial of nutrient contents (dry matter (DM),organic matter (OM), crude ash (CA), crude fat (CF), crude protein (CP), crude fiber (CF), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), acid detergent lignin (ADL), weight losses of silages, pH, water soluble carbohydrates (WSC), aerobic stability (AS), Fleigh Score (FS), NH3-N, volatile fatty acids [acetic acid (AA), propionic acid (PA) and butyric acid (BA)], lactic acid (LA), in vitro digestibility?s (IVDDM, IVDNDF ve IVDOM) and sensory analysis (color, smell and structure) were determined after the samples obtained from the silage.According to results of experiments, in the first trial, weight loss rates and DM, CC, NDF, pH, IVSDM, IVSNDF, IVSOM rates of fresh olive cake silage consisting 6 % corn were found significantly difference comparing to control (P0.05).