Zeytinyağı sanayi yan ürünü karasuyun zeytin fidanının gelişimi ve besin maddeleri içeriğine etkileri
The effects of olive oil mill wastewater obtained by olive oil industry on development and plant nutrient content of olive seedling
  1. Tez No: 534102
  2. Yazar: YUSUF ÇÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada, çelikle üretimi yapılmış, saksılar içerisinde yetiştirilen 1 yaşlı Gemlik çeşidine ait fidanlara Mart ayından itibaren Temmuz ayına kadar karasuyun su ile seyreltilmiş farklı oranları (normal sulama suyu, %25 karasu + %75 sulama suyu, %50 karasu + %50 sulama suyu, %75 karasu + %25 sulama suyu ve %100 karasu) uygulanmıştır. Karasu uygulamalarının, toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri, bazı bitkisel özellikler ve yapraklardaki bitki besin elementleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Mn ve Zn) üzerine etkileri belirlenmiştir. Karasu uygulamaları toprağın N, P, K, Na, Mn ve Zn içeriklerinin artışına; Ca ve Mg içeriklerinin azalmasına neden olmuştur. Karasu uygulamaları toprakların Fe ve Cu içeriklerinde istatistiksel olarak önemli değişikliğe neden olmamıştır. Karasu uygulamaları fidanların gövde çapı, bitki boyu ve fidanların sürgün boyu üzerine istatistiksel olarak olumlu etkiler yapmış; yaprak alanı ve kazık kök ağırlığı üzerine istatistiksel olarak önemli farklılıklar meydana getirmemiştir. Karasu uygulamaları, yaprak N, K, Ca, Na ve Mg içerikleri üzerine istatistiksel olarak önemli artışlara sebep olmuş, en yüksek N içeriği %50 karasu + %50 sulama suyu uygulamasında (%1.88), K ve Ca içerikleri %75 karasu + %25 sulama suyu uygulamasında (sırasıyla %1.65 ve %1.70), Mg içerikleri %25 karasu + %75 sulama suyu uygulamasında (%0.175) saptanmıştır. Karasu karışım oranlarının yapraktaki P içerikleri üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli olmamıştır. Sulama suyundaki karasuyun artan oranları yaprakların Fe, Cu, Mn ve Zn içerikleri üzerinde önemli azalmalara sebep olmuş ve en düşük Fe, Cu, Mn ve Zn içerikleri %100 karasu uygulamasında (sırasıyla 70.0, 12.8, 22.3 ve 17.2 mg/kg) elde edilmiştir. Karasu, toprağın verimliliğini arttırması ve bitki besin maddelerini belli oranda göreceli ucuz maliyetle karşılaması nedeniyle uygun dozlarının tarımsal sulama suyuna karıştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, one year old saplings of Gemlik variety which were produced with cuttings were grown in pots from March to July by treating different diluents of olive mill wastewater (normal irrigation water, 25% olive mill wastewater + 75% irrigation water, 50% olive mill wastewater + 50% irrigation water,% 75 olive mill wastewater + 25% irrigation water and 100% olive mill wastewater). The effects of olive mill wastewater on some physical and chemical properties of soil, plant properties and the leaf nutrient concentrations (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Mn and Zn) were determined. Olive mill wastewater applications resulted in increases N, P, K, Na, Mn and Zn concentrations in soil whereas Ca and Mg concentrations showed a decrease. The olive mill wastewater applications did not significantly differ Fe and Cu concentrations of the soil. The olive mill wastewater applications had significant effects on thrunk diameter, plant height and shoot size of the saplings, whereas there were no significant effects on leaf area and pile root weight. The olive mill wastewater applications caused a significant increase in leaf N, K, Ca, Na and Mg concentrations. The highest N concentration was obtained for 50% olive mill wastewater + 50% irrigation water (1.88%), for K and Ca concentrations in 75% olive mill wastewater + 25% irrigation water application (1.65% and 1.70% respectively), for Mg concentrations in % 25 olive mill wastewater + 75% irrigation water (0.175%). The effect of olive mill wastewater mixture ratios on leaf P contents was non-significant. There were significant in leaf Fe, Cu, Mn and Zn concentration upon increasing ratio of olive mill wastewater incorporation in the irrigation water and the minimum Fe, Cu, Mn and Zn concentrations were obtained in 100% olive mill wastewater (70.0, 12.8, 22.3 and 17.2 mg/kg , respectively). Consequently, the olive mill wastewater can be incorporated in the irrigation water at appropriate ratios for agricultural purposes because it may increase the soil fertility and supply plants nutrients to some extent at relatively low cost.