Peletlenmiş zeytin küspesinin süt ineklerinde süt verimi ve süt kompozisyonu üzerine etkileri
Effect of pelleted olive cake on milk yield and milk composition of dairy cow
  1. Tez No: 377295
  2. Yazar: MERT ÇIBIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tarıma dayalı bir sanayi yan ürünü olan zeytin küspesi ile yapılan çalışmaların çoğu küçükbaş hayvanlarda gerçekleştirilmekte, süt sığırlarının beslenmesinde zeytin küspesinin kullanımı ile yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada zeytin küspesinin yüksek verimli süt sığırlarında süt verimi, süt kompozisyonu ve yem tüketimi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, 3 mm'lik elekten geçirilerek çekirdekleri ayıklanmış, peletlenmiş formdaki zeytin küspesi kullanılmıştır. Peletlenmiş zeytin küspesi (PZK) toplam rasyonda % 13 düzeyinde kullanılmıştır. Pamuk çiğidi içeren diğer rasyon kontrol (K) grubu olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın hayvan materyalini erken laktasyondaki, çoklu doğum yapmış 12 baş Holstein ırkı süt ineği oluşturmuştur. Her iki grupta da 6 baş inek bulundurulmuştur. Araştırma 12 günlük alıştırma döneminden sonra 10 gün veri alma dönemi olmak üzere toplam 22 gün süre ile bireysel bölmelerde sürdürülmüştür. On günlük veri alma dönemi sonunda, PZK rasyonu ile beslenen inekler, K grubundan daha fazla (P0.05) belirlenmiştir. Kontrol rasyonu ile beslenen inekler daha fazla yağlı süt üretme eğilimine (P=0.08) sahip olmuşlar, ancak günlük üretilen süt yağı miktarı her iki grupta da benzer (P>0.05) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies conducted with olive cake, an Agro-industrial by-product, generally addressed to small ruminants. Therefore, there is not sufficient data to use olive cake on dairy cow nutrition. This experiment was conducted to investigate the effects of olive cake on dry matter intake, milk production and milk composition of high yielding Holstein dairy cow. Olive cake de-stoned by passing the 3 mm sieve and then pelleted. De-stoned olive cake (DOC) was used in 13% in total mixed ration. The ration containing whole cotton seed served as control (C) group. A total of 12 multiparous, in early lactation, high yielding dairy cow used as an animal material in this experiment. Twelve dairy cows were equally assigned one of C or DOC group. A total of 12 cows were housed in individual pens. In a 22-d experiment, dairy cows were adapted to their rations for 12 day and data collection lasted for 10 day. At the end of 10-d experimental period, cows fed with the ration containing DOC consumed (P0.05) by the dietary treatment. Control-fed cows tented (P=0.08) to have higher fat content, however, milk fat production (kg/day) was not differ (P>0.05) between groups.