Prostat patolojilerinin tanısında ve biopsi rehberliğinde Trus'un yeri
  1. Tez No: 32958
  2. Yazar: ÖZKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Prostatın rektaî muayenesinde, labratuvar incelemelerinde veya transrektal prostat US' tetkiki sırasında prostat kanserinden şüphelenilen 25 hastaya TRUS rehberliğinde transrektal yolla biopsi uygulanmıştır. Biopsiler prostatın îezyon olduğu düşünülen kesimlerinden hem ince iğne aspirasyon biopsisi hem de iğne biopsisi yöntemi ile yapıldı. 25 hastanın 8'inde prostat kanseri tesbit edildi. 8 prostat kanserinin 6'sı periferik zon, 2'si santral gland yerleşimliydi. 7 tümör ultrasonografîk olarak hipoekoik, l'i ise mikst eko görünümündeydi. 8 tümör olgusunun 6'sında prostat spesifik antijen (PSA) sınır değer olan 10 ng/ml'nin üzerinde bulundu. Yapılan ince iğne aspirasyon biopsisi ile iğne biopsisi sonuçlan kendi aralarında karşılaştınlmıştır. Sonuçlar yaklaşık olarak benzer olup î.l.A.B'nin sensitivitesi, iğne biopsisisinin ise spesifıtesi biraz daha yüksek bulunmuştur. İşlem sonrası hastalarımızda önemli bir kompikasyon görülmemiş olup TRUS rehberliğinde prostat biopsisinin prostat kanserlerinin tanısında önemli ve güvenilir bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır. 6- ( c w
Özet (Çeviri)
SUMMARY TRUS-guided prostate biopsies were taken 25 patients with suspected malignancy by rectal examination of prostate and laboratory or ultrasonographic findings. Biopsies were performed with both fine- needle aspiration biopsy and needle biopsy from suspected areas of prostate. Of 25 patients, 8 had prostatic cancers (6 in pariferal zone and 2 in central glandiiler location). US studies of these malignant cases showed 7 hypoechoic and 1 mixed echoic appearance. Serum prostate specific antigen (PSA) levels were higer than normal values in 6 cases. Fine-needle aspiration biopsy and needle biopsy findings were compared and it was found that fine-needle aspiration biopsy was more sensitive and needle biopsy was more specific in the diagnosis of prostatic cancer. No serious complication was developed during the procedures. As a conclision, it was suggested that TRUS-guided biopsy is reliable and important in the diagnosis of suspicious prostate cancers. j\>r. CH-^ ün'vu