PSA yüksekliği saptanan hastalarda transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluating the place of the trus findings and high level of PSA in prostat ca and the result of trus guided prostate biopsy
- Tez No: 306054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ EĞİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Prostat kanseri, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de erkeklerde en sık görülen organ kanserlerinden biridir. Prostat kanserinin histopatolojik tanısını koymak için standart olarak kabul gören yöntem transrektal ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda yapılan biyopsilerdir. Günümüzde en sık kullanılan prostat biyopsisi endikasyonları, parmakla rektal muayenede saptanan şüpheli bulgular ve PSA (prostat spesifik antijen) yüksekliğidir.Çalışma grubumuzda yer alan toplam 100 hasta, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı ultrasonografi ünitesinde Ekim 2009-Mart 2010 tarihleri arasında incelenmiştir. Serimize dahil edilen tüm olguların kesin tanıları histopatolojik olarak belirlenmiştir. Bu çalışmamızın amacı, PSA yüksekliği olan hastalarda transrektal sonografik tanı kriterlerini belirlemek ve bu kriterlerin benign ve malign lezyonların ayrımı üzerindeki etkinliğini tartışmaktır.Olguların tümüne biyopsi öncesi standart hazırlık yapıldı ve en az 12 biyopsi spesmeni alındı. Toplam 100 hastaya transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi yapıldı. Olgularımızın 32'sinde (%32) malignite saptanmış olup kalan 68 (%68) olguda malignite saptanmadı.Çalışmamızda TRUS bulgularının ve PSA yüksekliğinin prostat kanseri erken tanısındaki yeri ve TRUS rehberliğinde yapılan biyopsi sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda prostat patolojilerinde saptanan transrektal sonografik tanı kriterlerinin çoğu zaman benignite ve malignite arasında yeterli ayrımın yapılmasına olanak vermediği görülmüştür. Bu durumda PSA'nın normal değerin (0-4ng/ml) üstünde olup olmamasına ve hastanın klinik ve muayene bulgularına bakılması söz konusu olabilir. Her iki durumda da kesin tanı için biyopsi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Prostat CA, like other countries, one of the most frequently CA in men in our coutries as well. The Standard procedure for Diagnosing Prostat Ca histopathologically is transrectal US guided prostat biopsy. Currently , most frequently prostat biopsy indications are suspicious findings on digital examination and elavated PSA level.100 patiend included to our study were examined at Ultrasonography Unit of University Faculty of Medicine, department of Radiolgy. Between October 2009-March 2010.Exact diagnosis of the patients included our study were done by hıstopathologically. The aim of this study is determining of the place of TRUS in prostat lesions is it possible to distinguish the malign and bening prostat lesions.All patients were prepared standartly for this prosedure and 12 biopsy materiols obtained from each patiend. The result of 100 patient;32 case were malign (%32), 68 case were benign (%68).In our study we evaluate the place of the TRUS findings and high level of PSA in prostat Ca and the result of TRUS guided prostate biopsy.The result of this study show the findings of TRUS is mostly inadequate for distinguishing of malign and benign prostate lesions. In this situation PSA level (N: 0-4 ng/ml) and clinical findings must be checked. For both situation hıstopatological study is requared for exact diagnose.