Sağlık yapılarında hasta yatak katlarının kullanıcı güvenliği ve memnuniyeti bağlamında irdelenmesi ve bir tasarım kılavuzu önerisi
Examination of health care facilities focusing on user satisfaction and security and a design guideline proposal
  1. Tez No: 329595
  2. Yazar: ANIL TANRITANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI SUNGUR ERGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sağlık sisteminin temel mekanı olan hastanelerdeki, sosyal değişimlerin oluşturduğu yeni verilere uygun şekilde tasarlanmış hasta bakım üniteleri, kullanıcının sağlık gereksinimine cevap vermelidir. Son 25 yılı aşkın süredir hasta odaları tasarımında değişiklikler gözlenmektedir.Bu yüksek lisans tez çalımasının amacı, hasta katlarında tasarıma yönelik dikkat edilmesi gereken kriterlerin neler olduğunu içeren bir tasarım kılavuzu oluşturmak ve bu klavuzu yürütülen bir alan çalışması ile denemektir.Giriş bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konulmaktadır. 2. bölümde, sağlık yapılarının tanımları ve bölümleri anlatılmıştır.3. bölümde, hasta bakım ve tedavi alanlarının tarihsel süreç içinde gelişimi, planlaması ve sağlık yapılarındaki yeri başlığı altında hasta bakım alanları ve hasta odalarının tarihsel gelişimi, tarihteki ilk hastane yapılarında hasta odalarının konumu, `blok' tip hastanelerde hasta odaları, `pavyon' tip hastanelerde hasta odaları ve Türkiye'de Cumhuriyet dönemi hastaneleri ve hasta odaları anlatılmıştır. 4. bölümde, hasta bakım ünitelerinin plan şemaları ve geleceğe yön verecek değişiklikler ele alınmıştır.5. bölümde, iyileştiren sağlık yapılarında tasarım kriterleri ışığında hasta odaları başlığı altında hasta odasında bakım kalitesini ve iyileşmeyi etkileyen faktörler ele alınmıştır. Hasta odası plan tipleri araştırılmış, ve plan tiplerinin avantajları - dezavantajları ile hasta odası bileşenleri anlatılmıştır.6. bölümde, hasta yatak katlarının kullanıcı memnuniyeti ve güvenliği bağlamında irdelenmesine yönelik kontrol listesi oluşturulmuştur. Alan çalışmasında yürütülen sağlık yapıları ve hastanelerin yatak katları plan şemaları incelenmiştir. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin analizi değerlendirmesi ve yorumlamasını içermektedir.7. bölüm ise sonuçların değerlendirilmesi ve önerilerin belirtilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthcare buildings, which are the fundemental places of the health care system, should be designed according to new inputs created by the social changes. Patient care units are supposed to respond to the needs of the users . Over the past 25 years, innovations in the design of patient rooms have been observed.The main object of this thesis is to create a design guideline which include the criteria that should be considered for the design of the patient room floors.In the introduction part, the main aim and the scope of the thesis are stated and the methods are presented. In the 2nd chapter, the definition and the main parts of the health buildings are explained.In the 3rd chapter, the historical development of patient rooms, main properties of patient rooms of the first hospitals in history, patient rooms in different types of hospitals, and the patient rooms and hospitals in Republican era of Turkey are described. In the 4th chapter, the plan schemas of patient care units are given and the changes in the understandings which will guide the future plans are discussed.In the 5th chapter, under the title of patient rooms, the factors which influence the care quality and recovery of patients are discussed by taking into account the design criteria of health care facilities and various patient room plan types and their components are examined and the advantages and disadvantages of investigated plan types are discussed.In the 7th chapter, a checklist is formed focusing on the patient room users? satisfaction and safety. Healthcare buildings that are executed in the field work and their plan schemes are examined and the analysis, evaluation and discussion of all obtained data are represented.The final chapter contains the evaluation of the results and specification of the suggestions for the future.