Gemi inşaa sanayisinde proje yönetimi ve proje yönetim planına ilişkin bir örnek
Project management in ship building industry and a sample project manegement plan
- Tez No: 329601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ülkemizde ve dünyada son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerden en çok etkilenen sektörlerden biri de gemi inşa sanayi olmuştur. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki daralan pazarlardan pay alma yarışındaki firmaların içinde bulunduğu rekabet ortamı, onları rakiplerinden daha kaliteli ve daha az maliyetli ürün/hizmet üretmek zorunda bırakmıştır. Bu durum firmaların klasik yüklenici anlayışından uzaklaşıp, elindeki kaynakları verimli bir şekilde yönetmesini ve kullanmasını gerektirmektedir. Günümüzde her sektörde olduğu gibi gemi inşaat sektöründe de çağdaş yönetim anlayışıyla birlikte kurulan proje yönetim sistemleri, tersanelerin karmaşık faaliyetlerini planlı, düzenli ve kontrollü bir şekilde yerine getirmelerini; üstlenilen projeleri öngörülen süre, kalite ve maliyette tamamlamalarını mümkün kılmaktadır. Bu tez kapsamında yukarıda bahsedilen proje yönetimi sistemi kavramları üzerinde durularak proje (yönetim) planı ve hazırlanışı hakkında bilgi verilecektir. Örnek bir proje, proje yönetimi perspektifinde incelenerek proje yönetim planı oluşturulacaktır. Sorunların ana kaynağı olarak; proje yönetim sistematiğinin yeterince kavranılmamış olmasından ve planlama kültürünün eksikliğinden dolayı, proje (yönetim) planı hazırlanmadan uygulama aşamasına geçildiği tespit edilmiştir.Sorunların proje (yönetim) planı ile çözüleceği savı ortaya atılarak proje(yönetim) planının, sorunların çözümündeki önemi açıklananacaktır. Çalışma ile ülkemizdeki tersanelerimizde yeteri kadar yaygınlaşmamış proje yönetim sisteminin tanıtılması, planlama bilincinin oluşturularak şirketlerin kurumsal kimliğe ve etkin yönetim anlayışına kavuşmalarına çalışılacak olup ayrıca,tersanelerin taahhüdü altında bulunan projeleri daha verimli yürütmesi ve proje yönetim işlevini standardize ederek etkinliği sağlamak amacıyla kendi bünyesinde kuracağı planlama departmanı ve geliştireceği bilgisayar destekli proje yönetim sistemi için bir ön çalışma olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, shipbuilding industry has been the one of the most affected sectors by the economic crises in recent years. Competitive atmosphere including competing firms to take a share from tightening both domestic and foreign markets, obliged these firms to produce more quality and lower-cost goods/services than their competitors. This condition implies firms to move away from their classic undertaker mentality, and running and using of the resources they have efficiently. Today, as in all sectors, also within shipbuilding sector, project management systems established in conjunction with contemporary management mentality, enables shipyards to fulfil their complicated activities planned, organized and controlled; to accomplish assumed projects within prescribed period, quality and cost. In the scope of this thesis, information about project (management) plan and preparation is being instructed by emphasizing project management system concept mentioned above sample project examined in the perspective of project management, project management plan will be created. As a main source of the problems; as a result of understanding the project management systematic inadequately and because of planning culture deficiency, it is determined that moving to execution process before project (management) plan is prepared. It is explained that how important the project (management) plan has about solving problems by putting forth assertion about problems will be solved through project (management) plan. Within this study, it is tried to be done that introducing the project management systems which have not become widespread among the shipyards in our country sufficiently, ensuring firms to have corporate identities and effective management mentality by creating planning consciousness among them. Moreover, it is aimed that this will also be a step for the shipyards to execute contracted projects more effectively and to establish a planning department within its constitution for the purpose of ensuring efficiency by the standardization of project management function and to develop computer-assisted project management system.