Proje yönetiminin gemi inşaat sanayisinde üretim maliyetlerine etkisi
Project management's effect on production costs in shipbuilding industry
  1. Tez No: 178139
  2. Yazar: ERCAN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Marine, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
XXI. yüzyılın baslamasıyla beraber, proje yönetimi anlayısına bakıs degismistir. Bir zamanlar proje yönetimi örgütsel yapılarda görülmesi daha uygun olurdu diye düsünülürken günümüzde firmaların hayatta kalabilmesi için zorunluluk olusmustur. Proje Yönetimi anlayısına benimsemeyen örgütler, artık onu destekler olmustur. Her an degisen çevresel kosullar ve çok hızlı degisen teknoloji, örgütün, örgütleri daha düz ve teknoloji tabanlı kılmaktadır. Geçen yıllar süresince, proje yönetimi anlayısı ve bilgisi belirli bir olgunluga ulasmıs ve bu sayede ve her firma proje yönetiminin bir kısmını veya bütününü kullanır duruma gelmistir. Gemi insa sektörü degisim rüzgârıyla karsı karsıyadır. Gemi insaat firmaları proje yönetimi ve üretkenlik arasındaki sıkı iliskiyi kavramıslardır. Yöneticiler geçmis dönemlerde karmasık birçok zorluklarla karsılasmıslardır. Bu zorluklar ücretlerdeki asırı artıs, ham maddedeki asırı fiyat artısı, firma sahiplerinin baskıları, yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk, mali kurulusların yeterli finansal kaynak alamaması gerçeklesmistir. Geçmiste de bu tür zorluklar vardı, fakat günümüz kosulları giderek agırlasmaktadır. Yöneticilerin mutabık kaldıgı sorunların ortak çözümünün, ortak kaynakları iyi kullanmak ve iyi kontrol ile bulunacagıdır. Proje yönetimi bu noktada dikkate alınan bir yöntemdir. Günümüzde rekabetin daha arıttıgı bir Dünya'da oldugumuz dikkate alırsak, proje yönetiminin önemi daha da ön plana çıkmaktadır. Yıllar önce ABD Savunma Bakanlıgı projelerinde yüklenici ve insaat firmaları arasında sınırlı bir kesimde uygulanmaktaydı. Günümüzde savunma sektörü, insaat sektörü, gemi insaat sektörü gibi ok çesitli sektörlerde uygulanır hale gelmistir. Bu çalısmada yönetim ve organizasyonun temel taslarından biri olan proje yönetimi ve planlaması ile proje safhaları ve prosesleri incelenerek Gemi nsaat sanayisinde uygulanması irdelenmistir. kinci bölümde bilimsel proje ve proje yönetimi yaklasımları incelenmis ve proje yönetiminin diger yönetim sekilleri arasındaki baglantı ortaya konmustur. Ayrıca proje yönetiminin temel islevleri anlatılmıstır proje yönetimi safhaları ve projenin vazgeçilmez unsurları olan proje yasam egrisi, proje sahibi ve proje organizasyon yapıları incelenmistir. Proje basarısında önemli faktör olan projelerin sona erme prosesleri ayrıntılarıyla incelenmis ve projelerde organizasyonel yapının önemine deginilmistir. Üçüncü bölümde, proje yönetim prosesleri olan proje entegrasyon, alan, maliyet, zaman, kalite, insan kaynakları, iletisim, risk ve tedarik yönetimleri incelenmistir. Her bir prosesin alt bölümleri bir sistem anlayısıyla analiz edilmistir. Proje yönetiminde basarıyı belirleyen faktörler incelenmistir. Proje yönetiminde proje planlama ve proje kontrol araçlarından olan CPM teknigi irdelenmistir. Dördüncü bölümde, bilimsel proje ve proje yönetimi yaklasımları incelenmis ve proje yönetiminin diger yönetim sekilleri arasındaki baglantı ortaya konmustur. Ayrıca proje yönetiminin temel islevleri anlatılmıstır bölümde ise gemi insaat sanayisinde is ayrıstırma yapıları, gemi insaatında proje maliyeti, maliyet unsurları, görev matrisi, görev listesi, görev izni, is paketleri, kazanılan deger ve varyans analizleri, gemi insaatında ödeme kosulları incelenmistir. Projelerin basarılı bir sekilde sonuçlanabilmesi için öncelikli olarak ayrıntılı bir planlama, iyi bir uygulama ve kontrol mekanizması kadar, sözü edilen yönetim proseslerinin de etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden de proje yönetim prosesleri gün geçtikçe deger kazanmaktadır. Günümüzde küresel rekabette etkin sistemler ve proje yönetimi bilimsel proje ve proje yönetimi yaklasımları incelenmis ve proje yönetiminin diger yönetim sekilleri arasındaki baglantı ortaya konmustur. Ayrıca proje yönetiminin temel islevleri anlatılmıstır gibi bilgi alanlarının dogru uygulanması ile denizcilik endüstrisi büyüdügü müddetçe, sistematik bir sekilde Türk Gemi nsaat Sanayisi büyümesini sürdürebilecegi bir noktaya gelecektir
Özet (Çeviri)
By the beginning of the twenty first century, the perception to project management has changed. Once upon a time project management considered to be more appropriate for any kind of organization, however nowadays is recognized as a necessity in order to survival of organization. Organizations, not adopting project management, has started to support it furthermore. In ever changing environment and rapid changing technology based. During the past decade, management?s knowledge and understanding of project management has matured to the point where almost every company and industry is using project management in one form or other. Shipbuilding industry all over the World has been facing the change of wind for a while. Shipbuilding companies in the World have come to the realization that project management and productivity are related. Executives will be facing increasingly complex challenges during the next decade. These challenges will be the result of high escalation factors for salaries and raw materials, increased union demands pressure from stockholders and the possibility of long term, high inflation accompanied by a mild recession and lack of borrowing power with financial institutions. These environmental conditions have existed before, but not to the degree that they do today. Almost all of today?s executives are in agreement that the solution to the majority of corporate problems involves obtaining better control and use of existing corporate resources. Project management is one of the techniques now under consideration. Years ago project management was confined to U.S. Department of Defense between contractors and construction companies. Nowadays, the concept behind project management is being applied in such diverse industries and organizations as defense, construction, shipbuilding, etc.. In the Project, project management and project planning, one of which is principal component of management and organization, along with project stages and processes by studying are examined in carried out Shipbuilding Industry. In the second section, Scientific and Project Management approaches are examined and project management?s relation with the other management methods are presented. Moreover, the characteristics of project and project management concepts and basic functions of project management are described. stages of project management and project life curve, project stakeholder and project organization structures inseparable factors of the project, are examined. Defining, planning, implementation, control and termination of project management to be imported factors in the success of the project are examined in detail and importance of the organizational structure in projects in mentioned In the third section, Project integration, scope, cost time, quality, human resource, communication, risk and procurement methods to be processes of project management are examined. Besides in sub sections of each sections are analyzed as a system understanding. The factors determining the successes in project management are examined. CPM technique that tools are project planning and controlling in the project management are examined. In the fourth section, work breakdown structures, project cost, components of cost, task matrix, task permission, work lists, earned value, variance analysis; terms on payment in ship construction industry are examined. Accordingly, in order to conclude the project in successfully way, along with detailed planning, a good implementation a control mechanism at the first, also the mentioned management processes have effects. Therefore project management processes are gaining in value day by day. Nowadays at global competition, along with effective systems and right conducting knowledge areas such as project management, so Turkish Shipbuilding Industry will leap a point where it can sustain its growth systematically.