Savunma sanayiinde sürdürülebilirlik odaklı ihracat modeli önerisi: Gemi inşa sanayii örneği
A proposal for a sustainability oriented export model in defense industry: The case of shipbuilding industry
  1. Tez No: 858020
  2. Yazar: BİLKUTAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sürdürülebilirlik sanayi için tamamıyla kritik olduğundan, bu çalışma, sürdürülebilir askeri gemi inşa sanayii için bir ihracat modeli önermek amacıyla Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler (GZFT) analizi ile Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemine dayanan entegre bir metodoloji ortaya koymaktadır. Gerçek iş hayatı uygulamalarını ve teorik çalışmaları içeren bu çalışma, firmalara dış gereksinimlerle birlikte hedef odaklı bir ihracat stratejisi izlemeleri adına yol haritası sunarak sürdürülebilir askeri gemi inşa sanayii için ihracat modeli oluşturmaya yönelik sistematik bir yaklaşım önermektedir. GZFT analizi metodolojisi, Türk askeri gemi inşa sektörünün ihracat potansiyelinin iç ve dış faktörlerini belirlemek için kullanılmaktadır. Sonrasında başarılı bir ihracat modeli oluşturmak amacıyla askeri gemi inşa projelerinin kritik ana kriterlerini ve alt kriterlerini önceliklendirmek için AHP yöntemi kullanılmaktadır. Önerilen model, sağlam bir ihracat modeli elde etmek için gerçek bir örnek olay çalışmasıyla kurgulanmıştır. Son olarak, modelin sağlamlığı açısından elde edilen sonuçların kullanılabilirliğini doğrulamak ve genişletmek için bir duyarlılık analizi de ortaya konmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar,“Devlet destekli kredi/teşvik mekanizmalarının önemi”,“teklifin finansal kredi paketi ile sunulması”ve“şirket sermayesinin yeterliliği”gibi alt kriterleri içeren“Kaynaklar”kriterinin başarılı bir ihracat projesi için en önemli kriter olduğunu göstermektedir.“Projeyi takvimine uygun teslim edebilme”,“ilave ve beklenmeyen ihtiyaçlara zamanında çözüm üretebilme”gibi alt kriterleri içeren“Proje Yönetimi”kriteri de en az tercih edilen kriter olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since sustainability is completely critical for industry, this study puts forward a methodology which is based on an integration of Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats (SWOT) analysis and Analytic Hierarchy Process (AHP) method to propose an export model for sustainable naval shipbuilding industry. This study, which includes real-cases and theoretical work, proposes a systematic approach to create export model for a sustainable naval shipbuilding industry by providing a roadmap for companies together with the external necessities to pursue a to-the-point export strategy. The SWOT analysis is utilized to determine external and internal factors of export potential for Turkish naval shipbuilding industry. Then, the AHP method is applied to prioritize the critical criteria and sub-criteria of naval shipbuilding projects in order to create a successful export model. The proposed model has been implemented with a real-life case to obtain a robust export model. Finally, a sensitivity analysis is also adopted to verify and extend usability of obtained results for model's soundness. This study's obtained results disclose that criterion“Resources”which includes sub criteria such as“importance of government-supported credit/incentive mechanisms”,“presenting the offer with the financial credit package”, and“the sufficiency of the company's capital”, arises as the foremost important criteria for obtaining a successful export project methodology. While the criterion“Project Management”that includes sub criteria such as“capability to meet the project timeline”and“the ability to produce timely solutions to additional and unprecedented requirements”is also determined as the least favored criteria for reaching an export project model.