Gemi inşa sanayisinde otofinansman kapasitesini ve finansal sürdürülebilirliği belirleyen unsurlar: Türkiye örneği
Determinants of internal financing capacity and sustainability in the shipbuilding industry: The case of Türkiye
- Tez No: 1006475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de gemi inşa sanayisinde faaliyet gösteren firmaların otofinansman kapasitelerini ve finansal sürdürülebilirliklerini belirleyen temel unsurları incelemektedir. Yüksek sabit sermaye gereksinimi, uzun üretim ve teslim süreleri ile proje bazlı gelir yapısının hâkim olduğu gemi inşa sanayi, finansman kararlarının firma performansı üzerinde belirleyici olduğu sermaye yoğun sektörler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, firmaların içsel kaynak yaratma gücünü temsilen aktif kârlılık oranı bağımlı değişken olarak ele alınmış; borçlanma ve likidite yapısını yansıtan temel finansal oranların, kârlılık üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Analiz, 2010-2022 dönemini kapsayan firma düzeyinde panel veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modelde tespit edilen değişen varyans ve otokorelasyon sorunları dikkate alınarak tahminler, firma-özel sabit etkiler çerçevesinde ve Driscoll-Kraay sağlam standart hataları kullanılarak yapılmıştır. Bulgular, finansal kaldıraç oranının aktif kârlılık üzerinde, negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu; buna karşılık likidite düzeyini temsil eden cari oranın, aktif kârlılığı pozitif ve anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar, gemi inşa sanayisinde firmaların yüksek borçlanmadan kaçınarak içsel kaynaklara yönelme eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır ve Finansman Hiyerarşisi Teorisi ile uyum sergilemektedir. Ayrıca, borçlanmanın kârlılık üzerindeki olumsuz etkisi, sermaye yoğun sektörlerde finansal risklerin önemini vurgulayan Dengeleme Teorisi çerçevesinde de anlamlıdır. Bu yönüyle çalışma, otofinansman kapasitesinin gemi inşa sanayisinde sürdürülebilir büyümenin temel bileşenlerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the key factors determining the self-financing capacity and financial sustainability of firms operating in the Turkish shipbuilding industry. Characterized by high fixed capital requirements, long production and delivery periods, and a project-based revenue structure, the shipbuilding industry is among the most capital-intensive sectors in which financing decisions play a decisive role in firm performance. In this context, return on assets (ROA) is employed as the dependent variable to represent firms' internal fund-generating capacity, while the effects of key financial ratios reflecting leverage and liquidity structures on profitability are analyzed. The analysis is conducted using a firm-level panel data set covering the period 2010-2022. To address the presence of heteroskedasticity and autocorrelation detected in the model, estimations are carried out within a firm-specific fixed effects framework using Driscoll-Kraay robust standard errors. The results show that the financial leverage ratio has a negative and statistically significant effect on ROA, while the current ratio, which shows liquidity, has a positive and significant effect on profitability. The results suggest that firms in the shipbuilding industry tend to avoid excessive borrowing and rely more heavily on internal financing, which is consistent with the predictions of the Pecking Order Theory. At the same time, the adverse effect of leverage on profitability is also meaningful within the framework of the Trade-Off Theory, which emphasizes the importance of financial risk in capital-intensive industries. Overall, the study demonstrates that self-financing capacity constitutes one of the fundamental components of sustainable growth in the shipbuilding industry.