Web tabanlı CBS, sokak görünümü ve sanal gerçeklik
Web based GIS, street view and virtual reality
- Tez No: 329603
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT GÜMÜŞAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Googleın 2007 yılında kullanıma sunduğu Sokak Görünümü servisi, yeryüzünde bir yer ve mekanı keşfetmek için ideal bir araçtır. Bu servis, kullanıcılara mekanlar hakkında hem bilgi vermekte, hem de sanal gerçeklik hissi sağlamaktadır. Maalesef bu servis, ülkemizde hizmet vermemektedir. Bunun yanında, Google?ın sağladığı Google Maps API for Javascript ile, kişisel panoramik görüntülerle, sokak görünümü sistemi oluşturmak mümkündür. Çalışma, ülkemizde mevcut olmayan bu servis, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü?nün tanıtımına katkı sağlayacak şekilde kullanıma sunulmuştur. Servis farklı görüntü tiplerinde oluşturularak, bu görüntü tiplerinin servisin performansına etkisi irdelenmiştir. Sokak görünümünün kullanımını daha kolay bir hale getirmek ve kullanıcıya daha fazla bilgi sağlamak amacıyla, bu sistem internet tabanlı coğrafi bilgi sistemine entegre edilmiştir. Ayrıca, sokak görünümünün sanal gerçeklik boyutuna yeni bir anlam kazandırmak amacıyla, hareket sensörü kullanılarak, sokak görünümünün vücut hareketleriyle kontrolü de sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Street View, which was released by Google in 2007, is an ideal tool to discover places and locations. This service doesn?t only provide spatial information, but also a virtual reality enviroment for the user. Unfortunately, this service is not avaible in our country. But, in additionally, Google enable users to create street view with custom panoramic image with the help of Google Maps API for Javascript. In this study, this service, which is not avaible in our country, was released in Yildiz Technical University Davutpasa Campus. This service was created using different type of images and effects of using different image types to Street view performance were examined. To make street view more user friendly and to provide more information to the user, street view was integrated with a web-based geographic information system. Additionally, to create a greater experience in virtual reality in street view, it was made possible to control street view with body motion using a motion sensor.