Cbs destekli web tabanlı Eskişehir turizm kaynakları bilgi sistemi
Gis supported web based Eskişehir tourism resources information system
- Tez No: 633152
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel turizm kaynakları ile büyük bir turizm potansiyeli barındıran Eskişehir ili, turistik açıdan ülkemizin popüler şehirlerinden biri haline gelmiş durumdadır. İlin sahip olduğu turizm kaynakları hakkında yapılan bilgi kaydı, analizi ve dağıtımının geleneksel araçlar yerine bilgi teknolojilerinin de yardımı ile oluşturulan bilgi sistemleri vasıtası ile yapılması ilin tanıtımının hızlı ve etkin bir sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bu çalışmada Eskişehir iline ait turizm kaynaklarının Coğrafi Bilgi Teknolojileri (CBT) kullanılarak kategoriler halinde kayıt altına alınacağı, sorgulamalar yapılacağı ve diğer kişi ve kurumlara web tabanlı olarak turizm kaynakları hakkında bilgilerin sunulacağı bir Turizm Kaynakları Bilgi Sistemi (TKBS) hazırlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Eskişehir iline sayısal olarak elde edilen altlık haritalar ve turizm kaynaklarına ait haritalar temin edilerek bir veri tabanına aktarılmıştır. Turizm kaynaklarına ait görsel ve metinsel içerikler için veri tabanında gerekli tablolar ve alanlar oluşturulmuştur. Harita sunucusu tarafından oluşturulan servisler ile veri tabanındaki konumsal veriler web tarayıcıda harita oluşturmaya elverişli veri formatına çevrilmiştir. Ardından bir web tabanlı uygulama hazırlanmıştır. Bu web tabanlı uygulama vasıtası ile harita sunucusu tarafından sağlanan servislerin kullanılarak web tarayıcıda haritaların oluşturulması ve servislere parametreler göndererek sorgulamaların yapılması sağlanmıştır. Ayrıca turizm kaynaklarına ait konumsal veriler ile ilişkilendirilecek açıklamaların ya da turizm kaynaklarına ait etkinlik duyurularının hızlı ve kolay bir şekilde eklenmesi, düzenlenmesi ve görsel içeriklerin sunucuya yüklenmesi için web tabanlı uygulama içerisine yönetim paneli modülü eklenmiştir. Hazırlanan web tabanlı uygulama temin edilen sunucu üzerinden yayınlanmıştır. Çalışmanın sonucunda Eskişehir iline ait doğal, tarihi ve kültürel turizm kaynaklarına ait veriler Eskişehir TKBS ile kategoriler halinde kullanıcılara sunulmuştur. Bu kategoriler; doğal kaynaklar, sağlık turizmi, inanç turizmi, savaş alanları turizmi, spor turizmi, tarihi çekicilikler, kültürel çekicilikler ve şehir turizmi olarak belirlenmiş olup her bir kategori kendine ait alt kategorilere sahiptir. Kullanıcılar harita üzerinde kategori ve alt kategori bazında turizm kaynaklarını filtreleyebilmektedir. Ayrıca yerleşim yeri bazında filtreleme ve seçili kategoriler içerisinde isim ile arama yapılabilmektedir. Kullanıcılara sunulan il, ilçe, yerleşim yeri, yol, su, akarsu, yükselti haritası, turizm planlamasına yönelik sorgulamaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Sistem kullanıcıların harita üzerinden seçtiği turizm kaynağı hakkında bilgi edinmesine, fotoğraf albümüne ulaşmasına, etkinlikleri listelemesine olanak sağlamaktadır. Eskişehir TKBS, kullanıcıların istediği taktirde abone olarak seçtiği kategorilerdeki turizm kaynakları ile ilgili etkinliklerden mail yolu ile haberdar edilmesine olanak tanımaktadır. Masaüstü bilgisayarlar yanında mobil cihazlarda da daha esnek görüntü sağlaması için tasarımsal düzenlemeler yapılmıştır. Eskişehir TKBS, Eskişehir iline yönelik doğal, tarihi ve kültürel turizm kaynaklarının zengin kategori seçeneği ile sunması, turizm kaynaklarına ilişkin bilgilerin kişi ve kurumlara etkin ve hızlı olarak ulaştırılabilmesi ve Eskişehir iline yönelik turizm planlamasına altlık oluşturabilecek veriler sunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Eskişehir province, which has a great tourism potential with its natural, historical and cultural tourism resources, has become one of the popular cities of our country in terms of tourism. Registration, analysis and distribution of the tourism resources of the province will be more benefit through information systems creating with the help of information technologies instead of traditional tools. For this reason, in this study, it is aimed to prepare a Tourism Resources Information System (TRIS) in which tourism resources of Eskişehir will be recorded, queries will be made and information about tourism resources. Within the scope of the study, base maps related to Eskişehir and maps of tourism resources in Eskişehir were provided and transferred to a database. Tables and fields have been created in the database for visual and textual contents of tourism resources. By the services created by the map server, the spatial data in the database has been converted into a data format suitable for create map in the web browser. With a web- based application, it is provided to create maps in the web browser and make queries by sending parameters to the services. In addition, a management panel module has been added to the web-based application in order to quickly and easily upload visual content to the server and for the announcements of the tourism resources. The prepared web- based application has been published on the server provided. As a result of the study, the data of natural, historical and cultural tourism resources of Eskişehir has categorized and presented. These categories are natural resources, health tourism, faith tourism, battleground tourism, sports tourism, historical attractions, cultural attractions and city tourism. Each category has its own subcategories. Users can filter tourism resources on map by category and subcategory basis. In addition, can be made filtering by location and can be made searching by name in selected categories. Eskişehir TRIS allows the users to obtain information about the tourism source they have chosen on the map, access the photo album, and list the events. In addition, system allows users to be informed by e- mail about the activities related to tourism resources in the categories they have chosen as subscribers. Design arrangements have been made to provide more flexible display on mobile devices as well as desktop computers. Eskişehir TRIS is important in terms of offering natural, historical and cultural tourism resources of Eskişehir with a rich category option, providing information about tourism resources to people and institutions effectively and quickly and providing data that can form a basis for tourism planning for Eskişehir.