Lojistik yönetiminde yalın düşünce ile sistem tasarımı ve bir uygulama
Designing logistics management system through lean thinking and a firm application
  1. Tez No: 329622
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Dağıtım yönetimi, ürünlerin tedarik zinciri boyunca hareketini sağlamak amacıyla taşıma, geçici depolama, elleçleme vb gibi işlemleri içeren faaliyetler bütünüdür. Ürünlerin tüketiciye sunumunda bu faaliyetler anahtar rol üstlenmekte ve işletmeler için önemli maliyetler oluşturmaktadırlar. Bu faaliyetlere ait maliyetlerin giderek artması, işletmeleri dağıtım yönetimi ile ilgili yöntem ve stratejiler geliştirmeye yöneltmektedir. Dağıtım yönetiminde anahtar rol oynayan strateji, tedarik zinciri içerisindeki işlemlerin entegrasyonunu ve bu işlemlerin minimum maliyetle gerçekleştirilmesini sağlamak için kurgulanmış tekniklerin uygulanmasıdır. Stratejik düzeyde böyle bir dağıtım yönetiminin gerçekleştirilmesi son zamanlarda sıkça rastlanan yalın lojistik uygulamaları ile daha etkili sonuçlar vermektedir. Ürünlerin üretim merkezlerinden alınıp geçici depolanması, etkili sipariş yönetimi, dağıtım ağının tasarlanması ve döngüsel seferlerle ürünlerin son kullanıcıya ulaştırılmasını içeren, her faaliyetin bir sonraki faaliyete girdi oluşturduğu entegre bir sistemle ekonomik ve kaliteli bir dağıtım yönetimi modeli oluşturulabilir. Böyle bir entegre sistemin sonucu olarak hem fiyat hem kalite bakımından rekabet avantajı sağlanması muhtemel hale gelmektedir.Bu çalışmanın amacı, yalın lojistik tekniklerini kullanılarak birbiriyle entegre lojistik faaliyetleri içeren kaliteli ve ekonomik bir dağıtım modeli oluşturmaktır. Bu bağlamda ilk bölümde konuya giriş yapıldıktan sonra, çalışmanın ikinci bölümünde lojistik yönetimi konusu altında lojistik faaliyetler, lojistik maliyetler ve lojistikte performans yönetimi konuları açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yalın lojistik konusu altında yalın lojistik kavramı, prensipleri ve israfla ilişkisi üzerinde durularak dağıtım yönetimi entegrasyonunu da içeren yalın lojistik teknikleri anlatılmıştır. Çalışmanın dördünce bölümünde, bu entegrasyonun son aşaması olan araç rotalama problemi altında rotalama bileşenleri, türleri, en iyileme kısıtları anlatılmış, rotalama türleri formüle edilerek çözüm yöntemleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, 3PL bir işletmenin faaliyetleri göz önünde bulundurularak dağıtım yönetimi ile ilgili bir model tasarımı yapılmıştır. Son bölümde ise Aras Lojistik'te gerçekleştirilen dağıtım projelerinden birinin mevcut süreci ve maliyetleri anlatılmış, tasarlanan model bu projeye uygulanarak mevcut durum ile kıyaslama yapılmıştır. Tasarlanan modelin uygulanmasında Lingo programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distribution management is a set of activities which includes processes such as transporting, temporary storaging, handling and etc to provide the movement of goods in the supply chain. These activities are the key roles of delivering goods to customers and creates important costs. Increasing the costs of these activities makes companies to improve strategies and methods about distribution management. Key strategy of distribution management is integration activities of supply chain and applying techniques which are designed to decrease costs of these activities. Executing of such a distrubition management in strategic level is concluded more effective with implementations of lean logistic which is a common approach recently. It is possible to designing an economic and qualified distribution management with an integrated system which includes collecting goods from production centers, temporary storage, designing distribution network and delivering goods customer via milk run. As a conclude of such an integrated system, distribution management provides competitive advantage about both costs and quality.The aim of this study is designing a qualified and economic distribution model which includes integrated logistic activities via using lean techniques. In this context, after an entry to the subject in the first part; logistic activities, logistic costs and logistic performance management are explained. In the third part of study, lean logistic concept, principles and relation of waste are emphasized; lean logistic techniques which include integration of distribution management are explained. In the fourth part, vehicle routing problem which is the last level of integration is explained by emphasizing routing components, kinds, optimization constraints. Vehicle routing problem kinds are formulated and solution methods are explained. In the fifth part, a distribution management model designed via emphasizing activities of a 3PL company. In the last part of study, current process and costs of a distribution project is explained which is done in Aras Logistic, designed model implemented to this project and difference is compared. Lingo program is used to implement designed model.