Maraş sivil mimari yapılarının incelenmesi ve Gözlüklü Ali evi restorasyon önerisi
The examination of maraş civil architecture buildings and Gözlüklü Ali house restoration proposal
  1. Tez No: 329621
  2. Yazar: ASLIHAN ECE PAKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Maraş, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Türk döneminde oldukça gelişen bu kentte özellikle 14. yüzyılda Dulkadiroğulları döneminde imar hareketleri canlanmıştır. Günümüze kadar gelen ve geleneksel şehir merkezini oluşturan eserler bu dönemde ortaya çıkmaya başlamıştır. Osmanlı döneminde de aynı merkezde gelişmeye devam eden kentte, 19. yüzyıla kadar kerpiç evler yapılırken bu yüzyılın sonlarından itibaren kâgir konutlar yapılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda yapılmış olan Gözlüklü Ali Evi (1928-1936) bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Tezin ilk bölümü, Kahramanmaraş ile ilgili yardımcı bilgilerin verildiği ve sivil mimari yapılardan 50 adetinin incelenip yapı bilgilerinin anlatıldığı araştırma bölümlerini içermektedir. İkinci bölümde, Kahramanmaraş sivil mimari yapılarından günümüze ulaşmış olan Gözlüklü Ali Evi ile ilgili belgeleme çalışması yapılmış ve bu çalışmalar doğrultusunda yapıyla ilgili restitüsyon çizimlerinin yapılması sağlanmıştır. Sonraki aşamada, yapı günümüz koruma ilkeleri ışığında değerlendirilmiş ve yapı için koruma önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Tez içerisinde yer alan 50 evle ilgili analiz çalışmaları doğrultusunda benzer özellikler taşıyan Gözlüklü Ali Evi için bir restorasyon projesi hazırlanmıştır. Çalışma Kahramanmaraş'taki sivil mimari yapıların bir bölümünü tanıtmakta; yapılarda yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda koruma önerileri vermektedir.
Özet (Çeviri)
Maraş hosted so many civilization througout the history. In this city which improved fairly in Turkish period, public improvements revived specially in 14.century in Dulkakiroğlu period. Buildings that forms contentional city center and came until today began to arise in this period. In this city which continued to improve in Ottoman period in the same center, until 19. century it was only built adobe buildings. And beginning from the end of 19. century, brick buildings were started to built. Gözlüklü Ali House (1928-1936) which stated in the time of early Turkish Repuclic period, examined in this work. The first section of this thesis contains the parts that gives some cooperative information about Kahramanmaraş, examinations and buiding informations about 50 civil architecture houses of Kahramanmaraş. In the second section, there is a work of documentation of Gözlüklü Ali House which arrived to our time and this documentation work provides store assemble drawings of this house. In the subsequent phase, the house is evaluated in the light of contemporary protection principles and some preservation recommendations are given for the building. In accordance with the evaluation work about this 50 houses in this thesis, a restoraiton project of Gözlüklü Ali House which has similar characteristics is prepared. This work partly introduces civil architecture buildings of Kahramanmaraş and gives recommendations by reason of examinations and evaluations of this houses.