Spatial interaction analysis by log-linear models using diregted graph approach
- Tez No: 5464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
YÖNLÜ ÇIZGE YAKLAŞIMI KULLANARAK LOGARİTMİK DO?RUSAL MODELLER İLE MEKANSAL ETKİLEŞİM ANALİZİ HACIMAHMUTO?LU. Serap Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü. Yüksek Lisans Tezi Tez Danismanİ! Ömer L. Ctebizlioğlu 70 Sayfa, Ocak 1989 ÖZET Bu tezde logaritmik doğrusal modeller ile çapraz çizelgelendirilmiş mekansal veri analizi ve Markov alan teorisi arasındaki ilişki açıklanmıştır. Gözlemleri çapraz çizelgelendirilmiş olarak elde edilen kesikli mekansal süreçlerin bileşik olasılığının hesaplanması, komşu mekan noktalarındaki değişkenler arasında istatistiksel bağımlılık olması halinde, gösterilmiştir, Yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş Markov çizgeleri tanımlanmış ve logaritmik doğrusal modellemede, bu çizmelerin faydası, kesikli mekansal değişkenler için, mekansal bağımlılığın modellemedeki kullanımına değinilmiştir. Yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş rassal çizgelerin olasılıkları tartışılmıştır. Klik(cliques) yapıları ile yönlendirilmiş bağımlılık modelleri, detaylı olarak anlatılmıştır. Son olarak, genellendirilmiş doğrusal modellerden“oto-lojistik”model olarak adlandırılanlogaritmik doğrusal model, sınıflandırılmış veri biçimindeki yönlendirilmiş bağımlı mekansal gözlemler için tanımlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Markov Modelleri (Markov Alanlari), Doğrusal Modeller (Logaritmik Doğrusal Modeller), Mekansal Süreçler, Mekansal Etkileşim, Çapraz Çizelgelendirilmiş Sınıfsal Veriler vı
Özet (Çeviri)
SPATIAL INTERACTION ANALYSIS BY LOG-LINEAR MODELS USING DIRECTED GRAPH APPROACH HACIMAHMUTOGLU, Serap Faculty of Arts & Sciences Department of Statistics, M.S. Thesis Supervisors Ömer L. Gebizlioglu 70 Pages, January 1989 ABSTRACT In this thesis, the log-linear modelling of cross- classified spatial data and its relation with the theory of Markov fields and log-linear models are explained. The computation of joint probability of discrete spatial processes whose realizations are received in the cross- classified categorical form is shown under the existence of dependence between variables at neighbouring sites. Undirected and directed Markov graphs are defined and dlcussed for their use in the modelling of spatial dependence for discrete spatial variables, toward the utilization of these graphs in log-linear modelling. Probability of random undirected and directed graphs are discussed. Models with directional dependency with cliques structures are introduced in detail. Finally a particular log-linear model, so called iiian auto -logistic model in generalized linear model context is introduced for directed dependent spatial observations in the form of categorical data. KEY WORDS: Markov ModelsCMarkov Fields), Linear Models [Log- linear models), Spatial Processes, Spatial Interaction Cross- Classified Categorical Data. IV