Probertit,elektrokoagülasyon termal atık ve elektrokoagülasyon bor atığın dielektrik özelliklerinin empedans spektroskopisi yöntemi ile incelenmesi
Analyzing dielectric properties of probertite, electrocoagulation termal waste and electrocoagulation boron waste with impedance spectroscopy
- Tez No: 329627
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Radyoaktif radyasyondan korunmak için elektrokoagülasyon termal atık (ECTW), elektrokoagülasyon bor atık (ECBW) ve Probertit malzemeleri elektrostatik dağıtma veya elektromanyetik zırhlama gibi birçok endüstriyel uygulamalar için kullanılabilir. Yüksek dielektrik özellik gösteren malzemeler, yüksek enerji kaybına sahiptirler ve yüksek soğurma özellikleri gösterirler. İmajiner dielektrik sabiti yüksek olan atık malzemelerin araştırılması bu açıdan önem arz etmektedir. Elektrostatik dağıtma veya elektromanyetik zırhlama gibi birçok endüstriyel uygulamalar için çimento ve betona katılan ECTW, ECBW ve Probertitin dielektrik özelliklerinin bilinmesi materyal karakterizasyonu açısından önemlidir. Ayrıca çimento ve betona agrega olarak inşaat sektöründe kullanılan bu materyallerin elektriksel özelliklerini karşılaştırılarak bir kıyaslama yapmak istedik. Yaptığımız çalışmada, düşük frekanslarda Probertitin ile ECBW?nin dielektrik sabiti aynı değerlerdeyken, ECTW?nin yaklaşık 10 kat daha yüksek seviyede olduğunu tespit ettik. Bu durum, ECTW?nin bileşimindeki dielektrik malzeme olan % 77.98 oranında Al2O3?den kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu durum ECTW için kararlı dielektrik güç (??) değerini en yüksekte olmasını sağlamaktadır. Oda sıcaklığında en ideal radyasyon zırh malzemesi ECTW iken yüksek sıcaklıklarda ECBW daha iyi sonuç vermektedir. Ayrıca Probertit ile yaptığımız çalışmalarda, frekans artışı ile daha iyi dielektrik davranış sergilediği elektriksel ölçümler ile ortaya konmuştur. Bundan yola çıkarak, malzemede sıcaklık ve frekans artışı ile oksit yapının ortadan kalkma eğiliminde olduğu ve elektriksel olarak iletken davranış sergilediğini söyleyebiliriz. Bu durumda iyi bir dielektrik Probertit malzemesinin oda sıcaklığı (25 ?C) ve 50 ?C sıcaklıkta elektriksel iletkenliği optimumdur. Ancak bu sıcaklıklardan sonra dielektrik gücün azalmasını Probertitin yapısında bulunan B2O3?ün oda sıcaklığı ve 50 ?C ye kadar olan kısmında dielektrik gücüne katkı yaptığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak gerçekten ucuz, etkin ve alternatif bir elektromanyetik zırhlama malzemesi olarak ECTW?nin düşük elektriksel iletkenliği ya da yüksek direnç göstermesi elektromanyetik zırhlama ve elektrostatik dağıtma gibi uygulamalar için kullanılabilir ve hatta endüstriyel bir öneme haiz olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Probertite, Electrocoagulation Thermal Waste (ECTW) and Electrocoagulation Boron Waste (ECBW) can be used for industrial applications such as electrostatic dissipation and electromagnetic shielding. These materials are known for having high-energy loss or high absorption property. Therefore the study of waste materials with high imaginer dielectric constant become more important. Knowing the dielectric properties of these materials plays a critical role when they are combined with cement and concrete for industrial applications like electrostatic dissipation or electromagnetic shielding. Also, we want to make a comparison by comparing electrical properties of these materials which are used in the construction industry as an aggregate in cement and concrete. In our study we identified while the dielectric constant values of Probertite and ECBW are the same level at lower frequencies, the dielectric constant value of ECTW is approximately 10 times higher than other materials. This result can be explained by % 77.98 Al2O3 dielectric material and correspondingly having higher values of dielectric strength ((??). At room temperature ECTW is defined as best shielding, while at higher temperatures (~50 ? C ) ECBW exhibits better shielding properties. Probertite displays dielectric behavior as the frequency rises and becomes better conductor. According to the received data, oxide structure diminishes as temperature and frequency increase, and the material displays better conductive properties. Therefore, Probertite is the ideal shielding material at room temperature (25 ? C) and 50 ?C. We claim that B2O3, which is found in Probertite, may contribute to dielectric strength until 50 ? C. As a conclusion we propose ECTW as cheap, effective and alternative shielding material. Since ECTW exhibits low electrical conductivity or high resistance, it can be used in electromagnetic shielding or electrostatic dissipation which have an industrial important.