Keson tipi rıhtım yapılarının sismik davranışı
Seismic performance of Caisson type quay walls
- Tez No: 329639
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, keson tip yanaşma yapılarının deprem esnasındaki davranışları deneysel ortamda incelenmiştir. Farklı frekans değerlerinde rijit taban üzerinde yapılan deneyler, tek boyutta harekete izin veren sarsma tankında H/B=2/3 ? 4/3 boyutlarında iki keson model ile gerçekleştirilmiştir. Geri dolgu malzemesi olarak birinci tip keson modelde iri ve ince malzeme (d50=2.2 ve 0.9 cm), ikinci tip keson modelde ise sadece ince malzeme kullanılmıştır. Deneylerde ivme, toprak basıncı, konum ve boşluk suyu basınç değerlerinin zamanla değişimi ölçülmüştür. Keson modellerin performansları taban ivmesi, boyut etkisi ve geri dolgu malzemesinin özelliklerine göre değerlendirilmiştir Geri dolgudaki oturmalar deney öncesi ve sonrasında yapılan profil ölçümleriyle belirlenmiştir. Toprak basıncı değişiminin düzenli ve çalkantı bileşenleri MathCAD programında yazılan bir yazılımla belirlenmiştir. Deney verileri incelenerek kesonların sismik davranışını tanımlayan boyutsuz davranış parametreleri elde edilerek bu tip yapıların sismik performansları hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, behaviour of caisson type quay walls under seismic activity is analysed. Therefore, tests were made with two different caisson models (H/B=2/3 ? 4/3) which were positioned on a rigid surface in a shaking table. For the first caisson model, two different backfill material (d50=2.2 ve 0.9 cm) and for the second caisson model, only one backfill material (d50=0.9 cm) were used. During all the tests, change of acceleration, soil pressure, displacement and pore pressure with time were measured with measuring devices which were located on various places on the system. Also evaluated datas were compared according to their backfill material. Changes on the backfill surface were measured with a bed profiler before and after the tests. Fluctuating and non-fluctuating components of total soil pressure were evaluated in a software called Mathcad. Data obtained from the tests were analysed and dimensionless parameters which define behaviour of caissons were presented in the thesis.