Ağırlık tipi rıhtım yapılarının deprem yükleri altındaki davranışı
Behaviour of gravity type quay structures under earthquake load
  1. Tez No: 297182
  2. Yazar: SEDA CORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yer kabuğuna devamlı bir hareketlilik kazandıran tektonik etkinlikler; yanardağ püskürmeleri, dağların oluşumu, kıtaların hareketi ve bizleri yasa boğan depremler gibi yerbilimsel oluşumu doğuran doğal bir süreçtir. Dünyada bu tektonik etkinliğin ürünü olan depremler, kara yapılarının yanında kıyı ve liman yapılarını da önemli ölçüde etkilemektedir.Ağırlık tipi rıhtım yapısı, keson gibi yapıların deniz tabanına oturtulmasıyla oluşturulur. Bu tip yapılar adından da anlaşılacağı gibi stabilitelerini, duvar arkasındaki dolgudan oluşacak toprak basıncına karşı, ağırlıkları ve tabandaki sürtünme kuvvetiyle sağlamaktadırlar.Sismik etkiler altındaki ağırlık tipi rıhtım yapılarının üzerinde oluşan dinamik yanal zemin basınçları bu tip yapıların hasar görmesinde çok sık gözlenen bir nedendir. Bu hasarlar genellikle ağırlık tipi rıhtım yapılarının denize doğru yer değiştirmesi, oturması, eğilmesi ya da geri dolguda veya temel zeminde meydana gelecek sıvılaşma olarak açıklanmıştır.Bu tez çalışmasında farklı keson ve bloklu tip rıhtım yapılarının deprem yükleri altındaki davranışları dayanıma göre tasarım yöntemi (basitleştirilmiş yöntem), Newmark kayan blok analizi (yarı dinamik yöntem) ve sonlu elemanlar yöntemi (dinamik yöntem) ile incelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda, deprem etkisinde ağırlık tipi rıhtım yapılarının, farklı zemin sınıfı, deprem durumu, geri dolgu özellikleri ve temel zemin kalınlıklarında davranışlarının birbirinden ayrı olduğu belirlenmiştir.Yapılan analizler dinamik yöntemin basitleştirilmiş yönteme göre deprem yükleri altındaki deformasyonları emniyetli tarafta belirlemekte olduğunu ancak bu yöntem için model girdilerinin yeterince doğru belirlenmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tectonic activities facilitating a perpetual motion in the earth crust is a natural period that generates geological formations such as volcanic eruption, formation of mountains, continental drift and earthquakes. Those earthquakes generated by tectonic activities have significant impacts on coastal and port structures as well as land structures.The gravity type quay structure is formed by settling the structures like caisson on the sea bottom. The stability of these types of structures against the potential soil pressure formed by behind-the-wall backfill is yield by their weights and the bottom friction force.Dynamic lateral soil pressures developed on the gravity type quay structures under seismic activities are the mainly monitored reasons that cause the failure of these structures. The seawards displacement, the settlement and the inclination of the gravity type quay structure or the backfill or else the potential liquefaction on the foundation soil are regarded as general failures of these structures.In this study, behaviors of various caisson and block type quay structures under the load of earthquakes were investigated by the strength-based design method (simplified method), Newmark Sliding Block Analysis (semi-dynamic method) and Finite Element Methods (dynamic method).As a result of analysis, behaviors of the gravity type quay structures under earthquakes were determined as different from each other depending upon the various soil classifications, the state of earthquake, properties of the backfill and the thickness of foundation soil.Results of the analysis also indicated that the dynamic method determined safer deformations under the load of earthquakes compared to simplified method. Furthermore, results showed the necessity of proper determination of the model inputs.