Tarihi kentsel mekan-turizm ve konut kullanımı
Historic urban space-tourism and residential use
  1. Tez No: 329643
  2. Yazar: ÖZGEN MEYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarihi Yarımada da birçok tarihi kentsel mekanlarda yaşanan turizmin baskısı altında bulunan konut kullanımının, konaklama yapılarına dönüştüğü bir süreç yaşanmaktadır. Bu tez kapsamında, Sultanahmet ve Cankurtaran Mahallelerindeki örneklem alanında konut kullanımındaki değişim 2005, 2012 imar planları ve mevcut durumu (2012) anlamak üzere yapılan alan çalışması üzerinden incelenmiştir.Bu çerçevede birinci bölümde tezin ortaya koyduğu sorun, amaç, önem ve çalışmanın yöntemi belirlenmiştir.İkinci bölümde, ilgili literatürden turizm olgusunun tarihi kent merkezlerinde ve konut dokusunda yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler ile Tarihi Yarımada analiz çalışması anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, Sultanahmet ve Cankurtaran Mahallelerinde 24 yapı adası ve 505 yapı kapsamında yapılan alan çalışması anlatılmıştır. Bu bölümde çalışma alanı sınırları, mekansal oluşumu ve mevcut yapı stoku (fonksiyon, bina durumu ve kat adetleri) tespitleri anlatılmıştır. Fonksiyon verileri yüzde grafiklerine dönüştürülmüştür.Dördüncü bölümde 2005, 2012 imar planları ve 2012 alan çalışmasında tespit edilen konut kullanımlarının değişimi belirlenmiştir.Sonuç olarak, Sultanahmet ve Cankurtaran Mahallerinde son yedi yıllık süreç içerisinde imar planlarında konut+konaklama bir arada düşünülüp konut dokusunu korumaya yönelik planlama kararları getirilse de mevcut da bunun aksi bir durum yaşanmaktadır.Geliştirilecek turizm türünde konut dokusunun vazgeçilmezliğini ilke edinen yaklaşım benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
Due to pressure of tourism in Istanbul Historical Peninsula district, houses have been influenced and have been in process to turn into accomodation buildings. In the content of this thesis, change of use of residential districts in sample area for Sultanahmet and Cankurtaran neigbourhoods examined by 2005,2012 cadastral plans and current situation (2012).In this context, the first part of the thesis put forward the problem, purpose, importance, scope and method of the study are determined.In the second chapter, the literature on the effects of the tourism phenomenon in city centers and houses analysis study is described in the Historical Peninsula.In the third chapter, 24 Island structures and 505 buildings in Sultanahmet and Cankurtaran neigbourhoods are described in the case study. In this section, work area boundaries, the spatial formation and existing building stock (function, state of the building and floor units) findings are described. The function of the data converted into graphics.In the fourth chapter, change of use in residential use are identified by 2005,2012 cadastral plans and 2012area study.As a result, even though for the last seven years period housing and accommodation are considered in Sultanahmet-Cankurtaran area cadastral plansto protect houses, the current situation experienced the opposite.Type of tourism to be developed, the principle of the indispensability of houses approach should be adopted.