Polimerik yalıtkan materyallerde çatlak büyümesinin matematik modellemesi
Mathematical modelling of crack growth in polymeric insulator materials
- Tez No: 329644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KÖKLÜ, YRD. DOÇ. DR. EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Elektrik endüstrisinde önemli problemlerden birisi de enerjinin ucuz ve güvenli olarak taşınmasıdır. Büyük miktarda enerji taşıyabilmek için yüksek voltaja ihtiyaç duyulması, buna mukabil güvenlik problemleri, çevresel faktörler, deşarj olayları da çözülmesi gereken problemler arasındadır. Endüstride katı materyaller gaz ve sıvılara göre daha fazla kullanılırlar. İyi bir dielektrik malzeme delinmeye karşı sağlam, düşük kayıplı, yüksek mekanik dayanıklı, kimyasal etkileşime ve sıcaklığa karşı dirençli olmalıdır. Yani çevresel faktörlerden etkilenmemelidir. Eğik düzlem test düzeneğinde kullanılan materyalde yukarıdaki şartlara uygun olan bir malzemedir. Çalışmada malzeme çeşitli deney şartlarında sınanmış, bu sınamalara karşılık datalar elde edilmiş, datalar bilgisayar programı yardımıyla kurgulanmış ve kurgu model olarak tezde yerini almıştır. Nonlineer regresyon modeli Black Holes (Geometrik Brownian) diferensiyel denkleminin özel bir çözümü olarak düşünülebilir. Matematiksel model (nonlineer regresyon modeli) zamana bağlı bozulmayı ifade ettiğinden okuyucuya parametre tahmini yaparak (bilgisayara yaptırarak) aynı deney şartları altında laboratuara girmeden de yorulma ve kırılma tahmini yapabilme imkanı vermiştir. Nihayetinde tezde, titreşim parametreleri ile polimerik yalıtkanların dayanıklılığı ve kullanım süreleri arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electirical industry is facing a major problem which is the inexpensive and safe way of transfering the electrical energy that may occur with problems. There are also other issues that has to be solved such as; need of higher voltage in order to transfer larger volumes of energy, possible environmental and safety issues, discharge factors and etc. In industry, solid materials are often preffered more than liquid or gas materials. AddItônally good dielectric material has to be durable for any possible damages and chemical reactions also these materials has to be heat resistant. The material that has been used during the inclined platform testing has the same qualifications above; which means the material is not affected by any enviromental factors. In this study the material has been tested by many different testing conditions, the results of the tests have been edited in a computer enviroment and the possible scenarios of the model has been studied.As one of the results; the non-lineer regression model may be one of the solution for the Black Holes differential equations. The non-lineer regression model has enabled the computers to estimate the crack and fatigue parameters without the need for us to study under the laboratory conditions.Finally, the thesis will show the relations between the vibrancy parameters and the polymetric isolators durability and their life cycles.