MSMPR tipi reaktörde hidroksiapatit üretimi
The production of hydroxyapati?te i?n the MSMPR type reactor
- Tez No: 329645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN, PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, sürekli reaktörde (MSMPR Mixed Solution Mixed Product Removal) hidroksiapatit (Ca10(PO4)6(OH)2, HAP) üretimine reaktan konsantrasyonları ve katkı maddesi olarak kullanılan lateks polimer konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir.Lateks polimer konsantrasyonunun arttırılması, elde edilen HAP kristallerinin mikro gözenek hacimlerinin ve harcanan KOH miktarının artmasına; kristallerin en ve boy değerlerinin ise azalmasına neden olmuştur. Ayrıca başlangıç reaktan konsantrasyonlarının azalması ile birlikte harcanan KOH miktarının arttığı; mikro gözenek hacminin, spesifik yüzey alanının, kristallerin en ve boy değerlerinin azaldığı belirlenmiştir. HAP kristalleri SEM, BET ve FT-IR analizleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the concentration of reactans and latex polymer which was used as an additive have been examined on product of hydroxyapatite (Ca10(PO4)6(OH)2, HAP) in a continous reactor (MSMPR ? Mixed Solution Mixed Product Removal).Micro pore volume of crystals and the amount of added KOH increased with increasing latex polymer concentration. Crystal size decreased with increasing latex polymer concentration. In addition, the amount of added KOH increased with decreasing the initial concentration of reactans. Micro pore volume, specific surface area and crystal size decreased with decreasing the initial concentration of reactans. HAP crystals were characterized with SEM, BET and FT-IR.