Birbirlerine viskoelastik bağlı fonksiyonel derecelendirilmiş kirişlerin hareketli yükler altında dinamik davranışının incelenmesi
Dynamics of visco-elastically connected double-functionally graded beam systems with different boundary conditions under action of a moving harmonic load
- Tez No: 329675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında birbirine visko-elastik olarak paralel bağlanmış kiriş sisteminin sabit bir hızla hareket eden harmonik yük etkisindeki dinamik analizi incelenmiştir. İki fonksiyonel derecelendirilmiş kiriş birbirine sürekli elastik yaylar ve sönüm cihazları ile bağlanmıştır. Farklı sınır koşullarına sahip altı kiriş modeli belirlenmiştir. Kirişlerin uçlarındaki noktasal yayların rijitliği çok yüksek kabul edilerek mesnet görevi sağlanmıştır. Malzeme özellikleri kiriş kalınlığı boyunca fonksiyonel olarak değişmektedir. Sisteme ait hareket denklemleri Lagrange denklemleri yardımıyla elde edilmiştir. Kirişlere ait yer değiştirmeleri gösteren bilinmeyen fonksiyonlar için polinom fonksiyonları seçilmiştir. Hareketli yüke maruz kirişin dinamik davranışı için Newmark metodu kullanılmıştır. Hareketli yükün hızı, zorlama frekansı, malzeme değişim katsayısı, ara elastik bağlantı yaylarının rijitlik sabitleri, ara bağlantı sönüm cihazlarının fonksiyonları ve farklı sınır koşullarına ait kiriş modelleri dikkate alınarak dinamik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic responses of visco elastically connected double-functionally graded beam system (DFGBS) carrying a moving harmonic load at a constant speed by using Euler-Bernoulli beam theory. The two functionally graded (FG) beams are parallel and connected with each other continuously by elastic springs and dashpot device. Six elastically connected double-functionally graded beam systems (DFGBSs) having different boundary conditions are considered. The point constraints in the form of supports are assumed to be linear springs of large stiffness. It is assumed that the material properties follow a power-law variation through the thickness direction of the beams. The equations of motion are derived with the aid of Lagrange?s equations. The unknown functions denoting the transverse deflections of DFGBS are expressed in polynomial form. Newmark method is employed to find the dynamic responses of DFGBS subjected to a concentrated moving harmonic load. The influences of the different material distribution, velocity of the moving harmonic load, forcing frequency, the rigidity of the elastic layer between the FG beams and the boundary conditions on the dynamic responses are discussed.