Lorentz matris çarpımı ve dual matrislerin özellikleri
Properties of Lorentz matrix multiplication and dual matrices
- Tez No: 329674
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma sekiz bölüm ve üç ek bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde literatür özeti ve tezin amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, matris uzayında Lorentz matris çarpımı, üçüncü bölümde Dual uzaylar, dördüncü bölümde ise Dual Matris Uzayı incelenmiştir.Tezin orijinal kısımları olan beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerinde ise sırasıyla; matris uzayında Lorentz matris çarpımının özellikleri, dual Lorentz uzayı, matris uzayında Lorentz Matris çarpımı incelenmiştir.Bununla birlikte, Ek-A, Ek-B, Ek-C ile verilen kısımlarda ise Genelleştirilmiş kompleks sayılar, Lorentz Uzayı ve Üstel Matrisler ile ilgili temel bilgiler ayrıntılı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis are consisted of eight chapters and three appendix:In first chapter, review of the literature and the aim of thesis are explained. In the second chapter, Lorentz matrix multiplication is given on matrix space. In the third chapter, Dual Spaces are given. In the forth chapter, Dual Matrix space is given.In the fifth chapter, sixth chapter and seventh chapter chapter that are the original chapters of this thesis; the extras properties of Lorentz matrix multiplication on , Lorentz matrix multiplication on are given, respectively.However; In Appendix A, Appendix B, Appendix C more information are examineted about basic concepts.