Ankilozan spondilitli hastalarda plantar basınç değerleri ve bunun klinik ve radyolojik parametrelerle ilişkisi
Plantar pressure values in patients with ankylosing spondylitis and their relation with clinical and radiological parameters
  1. Tez No: 329703
  2. Yazar: ESRA TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ankilozan spondilitli (AS) hastaların plantar basınç değerlerini tespit edip bu değerlerin hastalık takibinde yeri olan klinik ve radyolojik parametrelerle ilişkisini tespit etmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı almış 75 hasta polikliniğe başvuruş sırasıyla çalışmaya dahil edildi. Dışlama kriterleri, kognitif fonksiyon bozukluğu, pedobarografi platformunda bağımsız yürümesini etkileyebilecek belirgin görsel, işitsel ve vestibüler problemlerin olması, alt ekstremitede geçirilmiş cerrahi öyküsü bulunması, alt ekstremitesinde nörolojik defisit olmasıydı. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi gibi demografik verileri kaydedildi. Klinik değerlendirmede yaşam kalitesi ASQoL, metrolojik değerlendirme BASMI, fonksiyonel değerlendirme BASFI ve hastalık aktivitesi BASDAI kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca hastaların entezit muayeneleri MASES ve MEI'ye göre skorlandı, torakal kifoz açısı ise bubble inklinometre cihazı ile ölçüldü. Hastarın radyolojik olarak değerlendirilmesi ile sağ ve sol aks açıları ve mSASSS skorları belirlendi. Hastaların pedobarografik incelemelerinde statik ve dinamik plantar basınçları kaydedildi. Veriler SPSS 15.0 paket programı ile değerlendirildi. Bütün sonuçlar için p4,1) pik sağ orta ayak basıncı ve pik sol ön ayak ortası basıncı hastalık aktivitesi düşük olan gruptan daha düşük bulundu (sırasıyla p=0,037 ve p=0,022). Hastalık aktivitesi düşük olan grupta ise sağ ayak temas alanı hastalık aktivitesi yüksek olan gruptan daha fazla bulundu (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the plantar pressure values of patients with ankylosing spondylitis (AS) and to identify the relationship of these values with the clinical and radiological parameters which placed in the follow-up of the disease.Materials and Methods: 75 patients with the diagnosis of AS according to the modified New York criteria were included in the study consecutively in outpatient clinic. Exclusion criteria were cognitive dysfunction, visual, auditory and vestibular problems that affect walking on the pedobarography platform independently, history of previous surgery to lower extremity and lower extremity neurologic deficits. Demographic data of the patients such as age, gender and duration of disease were recorded. In clinical assessment disease activity was carried out by applying the BASDAI; functional assessment by applying the BASFI , metrological evaluation by applying BASMI and patient quality of life was evaluated through the ASQoL. In addition, examination of patients for enthesitis was scored according to MASES and MEI, thoracic kyphosis angle was measured with a bubble inclinometer device. The left and right axis angles and mSASSS scores were.determined via patients? radiographic evaluation. both static and dynamic plantar pressures were recorded in pedobarographic studies of patients. The data were evaluated with SPSS 15.0 software. For all results p 4.1) group from low disease activity group (p = 0.037 and p = 0.022 respectively). In patients with low disease activity the right foot contact area was found higher than patients with high disease activity (p = 0.029).