Açık nefrolitotomi operasyonu ve ESWL'den sonra geçen sürenin perkütan nefrolitotomi başarısı üzerine etkileri
The effects of time period after open nephrolithotomy surgery and ESWL to the success rate of percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 329709
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AYDIN MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Böbrek taşlarında cerrahi tedavisi çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Tedavi alteranatifleri yıllar içinde teknolojik gelişmelere parelel olarak daha da artmıştır. PNL taş hastalığının tedavisinde güvenilir etkin bir yöntemdir. Bugün PNL, 2cm'den büyük böbrek taşlarında ve ESWL tedavisi sonrası başarısız olan böbrek taşlarında ilk tedavi seçeneği olmuştur. PNL operasyonunun başarısını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Çalışmamızda daha önce aynı böbrekten açık böbrek taşı cerrahisi öyküsü olmasının ve ESWL'den sonra geçen sürenin PNL operasyonunun başarısına etkisini belirlemeyi amaçladık. Haziran 2002 ve Haziran 2012 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında PNL uygulanan 464 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Bütün hastaların ameliyat pozisyonu, tekniği ve anestezi protokolü aynıydı. Çalışmaya alınan tüm hastaların 114'ü (%24,5) mevcut taşları nedeni ile daha önceden ESWL uygulaması geçirmiş olmasına karşın 350'sine (%75,5) ESWL işlemi hiç uygulanmamıştı. Tüm hastaların 45'inde (%9,7) daha önce aynı taraftan geçirilmiş açık böbrek taşı cerrahisi öyküsü bulunmakta iken, 419'unda (%90,3) geçirilmiş açık böbrek taşı cerrahisi öyküsü bulunmamaktaydı.ESWL'den PNL operasyonuna kadar geçen sürenin operasyon başarısına etkisi incelenirken gruplar 0-1 ay, 1-2 ay arası, 2-3 ay arası ve 3 ay üzeri olarak belirlendi. Benzer yaş, cinsiyet ve taş yükü olan gruplarda akses sayısı, yatış süresi, nefrostomi alma süresi, rezidü taş ve kan transfüzyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Yine benzer yaş, cinsiyet ve taş yüküne sahip açık böbrek taşı cerrahisi öyküsü olan ve olmayan grupta rezidü taş ve kan transfüzyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Açık böbrek taşı cerrahisi öyküsü olan grupta perkütan giriş sayısı, yatış süresi ve nefrostomi çekim süresi istatistiksel olarak fazla bulundu (p değerleri sırasıyla p:0,008, p:0,006, p:0,03). Sonuç olarak çalışmamızda PNL operasyonunun açık böbrek taşı cerrahisi sonrası ve ESWL'den sonra süre gözekmeksizin etkili ve güvenle uygulanabilir olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Surgical approach to kidney stones dates back to old times. Treatment choices increased in parallel with technological advancements in years. PNL is a safe and effective method for kidney stones. Recently, PNL is the first choice of treatment for kidney stones that is larger than 2 cm and after the failure of ESWL treatment. There are many reasons that affects the success of PNL operation. In our study, we aimed to identify the contribution of history of kidney stone in the same kidney and the time elapsed after ESWL to the success rates of PNL operation. We inspected 464 patients that has been treated with PNL in Bülent Ecevit Üniversitesi Faculty of Medicine, Department of Urology between June,2002 and June 2012 retrospectively. All patients? operation position, technique and anesthesia protocol was similar. While 114 (%24,5) patients in this study had ESWL before PNL due to their kidney stones, 350 (%75,5) patients didn?t experience ESWL procedure. 45 patients (%9,7) had open kidney stone surgery history in the same side, while 419 (%90,3) patients didn?t have any open kidney stone surgery history.In order to analyze the effect of time interval between ESWL and PNL operation, groups were categorized into 4 subgroups: 0-1 month, 1-2 months, 2-3 months and 3 or more months. In groups that have similar age, gender and stone load there wasn?t a statistical significance for number of access, hospitalization period, nephrostomy removal time, residual stone and blood transfusion. In open kidney stone surgery group percutaneous intervention count, hospitalization period and nephrostomy removal time were found statistically significant. (p values p:0,008, p:0,006, p:0,03) respectively. As a result, in our study we believe PNL operation is reliable and effective regardless of time after open kidney stone surgery and ESWL