Klinik olarak bulgu vermeyen pes planovalguslu olgularda ayak tabanı ve ayak bileği bölgesi sinirlerinin elektrofizyolojik olarak incelenmesi ve pes planovalgus derecesi ile elektrofizyolojik bulgular arasındaki ilişkinin araştırılması
İnvestigation the effect of pes planovalgus deformity in patients without clinical neurological signs or symptoms on sensory and motor nerve conduction studies, and to evaluate the correlation between the electrophysiological and radiological findings
  1. Tez No: 329725
  2. Yazar: BİMAN CHABOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYIHAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Pes planovalgus (PPV) ayağın medial longitudinal arkının yüksekliğinin azalması veya hiç olmaması ve buna topuk valgusunun eklenmesi durumudur. Klinik değerlendirmede ayak grafileri, pedoskop, mürekkepli zemin üzerine bastırma gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ayak tabanının normal aksını etkileyen bu durumun elekrofizyolojik değişiklik yapıp yapmadığı henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, nörolojik belirti veya bulgusu olmayan PPV hastalarında bu deformitenin duyu ve motor sinir iletim çalışmaları üzerindeki etkisini incelemek ve radyolojik bulgular ile elektrofizyolojik bulgular arasındaki korelasyon varlığını araştırmaktıÇalışmaya PPV deformitesi olan 18 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların PPV'li 27 ayağında ve kontrol grubunun 30 ayağında sinir iletim çalışmaları gerçekleştirildi.PPV'li hastaların medial plantar, lateral plantar, medial kalkaneal, dorsal sural ve süperfisiyal peroneal duyu sinirlerine ait DSAP amplitüdleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı (sırası ile p=0.001, p=0.002, p=0.003, p=0.049, p=0.02). İncelenen elektrofizyolojik parametreler birey bazında değerlendirildiğinde PPV'li ayaklarda medial plantar (%81.48) ve medial kalkaneal sinir DSAP amplitüd düşüklükleri (%77.78) istatistiksel olarak en belirgin değişiklikler olarak dikkati çekti (p=0.001). Çalışma grubuna göre PPV'li ayaklarda medial plantar, lateral plantar ve medial kalkaneal duyu sinir başlangıç latansları anlamlı derecede uzun, dorsal sural, lateral plantar ve medial kalkaneal duyu sinir iletim hızları ise anlamlı derecede düşük saptandı. Bu değişiklikler birey bazında değerlendirmede istatistiksel olarak anlamlılık göstermedi. Motor sinir iletim incelemelerinde PPV'li ayaklarda kontrollere kıyasla, posterior tibial sinir BKAP amplitüdü düşük, peroneal sinir distal latansı uzun saptandı. Ayrıca, valgus açısı ile medial kalkaneal ve medial plantar duyu sinir iletim çalışmaları arasında anlamlı korelasyon gözlendi.Sonuç olarak, PPV deformitesi nörolojik belirti ve bulgu olmasa da ayak tabanı ve ayak bileği sinir iletim çalışmalarını etkilemekte ve valgus açısının derecesi ile bu etkilenim artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pes planovalgus (PPV) is the flattening of the medial longitudinal arch of the foot, accompanied by hindfoot valgus. In clinical evaluation, methods such as radiographs of the foot, pedoscop, ink footprints are used. Although PPV is a relatively common deformity, affecting the normal axis of the foot, its association with electrophysiological abnormalities is not clear yet. The purpose of this study is to investigate the effect of PPV deformity in patients without clinical neurological signs or symptoms on sensory and motor nerve conduction studies, and to evaluate the correlation between the electrophysiological and radiological findings.Eighteen patients with PPV deformity and 30 healthy controls were recruited for the study. Nerve conduction studies were performed on 27 feet of the patients and 30 feet of the controls. The sensory nerve action potential (SNAP) amplitudes of the medial plantar, lateral plantar, medial calcaneal, dorsal sural and superficial peroneal sensory nerves of PPV patients were significantly lower than the control group (p=0.001, p=0.002, p=0.003, p=0.049 and p=0.02, respectively). Assessment of the electrophysiological parameters revealed that the decrease in medial plantar (81.48%) and medial calcaneal (77.78%) SNAP amplitudes were statistically the most significant findings on patient base (p = 0.001). Medial plantar, lateral plantar and medial calcaneal sensory nerve latencies were prolonged and dorsal sural, lateral plantar and medial calcaneal sensory nerve conduction velocities were significantly lower in the PPV group compared to normal controls. However, these electrophysiological changes were not statistically significant in determining individual abnormality in the subjects. On motor nerve conduction studies, posterior tibial nerve CMAP amplitude was lower and peroneal nerve distal latency was prolonged in PPV feet compared to the control group. Our results also demonstrated a statistically significant correlation between the valgus angle and the medial calcaneal and medial plantar sensory nerve conduction studies.In conclusion, PPV deformity has an influence on the nerve conduction studies of lower extremity, even in the absence of neurological signs and symptoms, and this influence increases with the degree of the valgus angle.