Sistemik skleroz hastalarında mevcut kapilleroskopik bulgular ve hastalık tutulumları arası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of association between capillaroscopic findings and organ involvements in systemic sclerosis patients
- Tez No: 329739
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tırnak yatağı kapillaroskopisi sistemik sklerozdamikrovasküler hasarın tespiti için basit bir yöntemdir. Kapiller değişikliklerinbelirlenmesi sistemik skleroz tanısı için yararlı olsa da, sistemik skleroz kliniközellikleri ile kapilleroskopik bulgular arasındaki ilişki tartışmalıdır. Buçalışmamın amacı, sistemik skleroz klinik özellikleri ile kapilleroskopikskleroderma paternleri ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 68 sistemikskleroz hastası alındı. Hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi.Hastalar kapilleroskopi bulgularına göre erken aktif veya geç sklerodermapaternine sahip olanlar olarak 3 grup halinde kategorize edildi. Hastalarındemografik, klinik özellikleri ve laboratuvar sonuçları gruplar arasındakarşılaştırıldı. Kapilleroskopi bulgularına göre 23 (%33.8) hastada erkenskleroderma paterni, 24 (%35.3) hastada aktif skleroderma paterni, 18hastada (%26.5) geç skleroderma paterni vardı. Sadece 3 (4.4 %) hastada,normal kapilleroskopi bulguları vardı. İnterstisyel akciğer hastalığı, pulmonerarteriyel hipertansiyon ve digital ülserasyonu olan hastaların sayısı gruplararasında farklı değildi (Hepsi için, p > 0.05). Ortalama hastalık süresi geçskleroderma paterni (11.8 ± 7.8 yıl) olan hastalarda normal/erken (6.5 ± 3.7yıl) ve aktif skleroderma paternleri (8.2 ± 5.9 yıl) olan hastalara kıyasla dahauzundu (p = 0.016). Ortalama modifiye Rodnan cilt skoru da geç sklerodermapaterni (12.5 ± 7.4) olan hastalarda normal/erken (7.6 ± 4.4) ve aktif (7.5 ±4.4) skleroderma paterleri olan hastalara daha fazla idi (p = 0.005). Buçalışmada deri tutulumunun şiddetinin kapilleroskopik geç sklerodermapaterni ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Kapilleroskopik bulguların sistemikskleroz hastalarının izleminde değerini doğru saptamak için prospektifçalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nailfold capillaroscopy is a simple method for determiningmicrovascular damage in systemic sclerosis. Although determination ofcapillary changes is useful for diagnosis of systemic sclerosis, theassociation between capillaroscopic findings with clinical features of systemicsclerosis is controversial. The aim of this study is to investigate theassociation of capillaroscopic scleroderma patterns with clinical features ofsystemic sclerosis. We studied 68 systemic sclerosis patients. Medicalrecords of the patients were reviewed retrospectively. Patients werecategorized according to their capillaroscopy findings into 3 groups as havingearly, active or late scleroderma patterns. Demographic characteristics,clinical features and laboratory results of the patients were comparedbetween the groups. According to the nailfold capillaroscopy findings 23(%33.8) patients had early scleroderma pattern, 24 (%35.3) activescleroderma pattern, 18 (%26.5) late scleroderma pattern. Only 3 (4.4 %)patients had normal capillaroscopy findings. The number of the patients withinterstitial lung disease, pulmonary arterial hypertension and digital ulcerationwere not different between the groups (p > 0.05, for all). The mean diseaseduration was longer in patients with late scleroderma pattern (11.8 ± 7.8years) as compared to patients with normal/early (6.5 ± 3.7 years) andactive (8.2 ± 5.9 years) scleroderma patterns (p = 0.016). The meanmodified Rodnan skin score was also higher in patients with late sclerodermapattern (12.5 ± 7.4) as compared to patients with normal/early (7.6 ± 4.4) andactive (7.5 ± 4.4) scleroderma patterns (p = 0.005). In this study severity ofskin involvement was found to be associated with capillaroscopic latescleroderma pattern. Prospective studies are needed for defining the value ofcapillaroscopy findings in the follow-up systemic sclerosis patientsaccurately.