Deneysel epilepsi modelinde prolaktin hormon düzeyinin hipokampüs üzerine etkisi
Effect of prolactin hormon level on hipocampus in experimental epilepsy model
- Tez No: 329740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK BİLGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Epilepsi, dünyada her ülkede en yaygın ciddi beyin bozukluklarındandır. Nöbet ise, beyindeki bir grup nöronun ani, anormal, beklenmedik aşırı elektriksel deşarjına bağlı olan klinik değişikliği tanımlar ve çoğunlukla kendiliğinden sonlanan kısa epizodlardır. Engellenemeyen nöbetler beyinde hem kognitif, hem yapısal, hem de entellektüel hızlı bir yıkım sürecine neden olmaktadır. Bu nedenle epilepsi tedavisi üzerinde günümüzde yoğun çalışmalar devam etmektedir. Literatürde bulunan çalışmalarda, prolaktin hormonu ve epilepsi arasında bir ilişkiye rastlanmıştır. De-neysel epilepsi modellerinde prolaktin hormonu yüksek olan deneklerde hipokam-püste hücre hasarının ve ölümünün daha az olduğu yönünde veriler elde edilmiştir. Bu çalışmada amaç, deneysel epilepsi modeli oluşturulan ratlarda prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesinin ve epileptik nöbet sonrası hipokampüste oluşan hücre hasa-rına olumlu veya olumsuz yönde etkisinin araştırılmasıdır.Bu çalışmada 24 adet Wistar-Hannover tipi dişi rat kullanılmıştır. Gruplarda istatistiksel açıdan sonuçların karşılaştırılabilir olması amacı ile 8 denek yer almıştır. Tüm gruplardan prolaktin değeri için kan örneği alınmıştır, sonrasında 2. Grup ve bromokriptin verilen 3. Grup deneklerde pilokarpin ile deneysel epilepsi oluşturul-muştur. Nöbet sonrası kan örnekleri alındıktan hemen sonra tüm gruplar sakrifiye edilmiştir. Hipokampüs örnekleri floresan boyalar ile ışık mikroskobunda değerlendi-rilmek üzere alınmıştır.Prolaktin epilepsi sonrası istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksek bulun-muştur. Hipokampüs hasarı, 2. ve 3. gruplarda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ancak prolaktin hormone düzeyi ile hipokampüs hasarı açısından korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is the one of the most common type of the cerebral diseases. Seizure is defined as the sudden, abnormal and unexpected electrical discharge that results in clinical change and generally they are short episodes which terminate spontenously. Distractable or untreatable seizures can cause neuronal death or injury which can result in structural and cognitive demolition in brain. Because of this, nowadays intensive studies about epilepsy and the treatment are going on. In recent studies the authors found out an relationship between epilepsy and prolactin hormone. In expe-rimental epilepsy models, some authors found that the increasing prolactin hormone level causes less cell death and damage in hippocampal region. In this research the aim is searching if the prolactin hormone level rise after epileptic seizures and what is the effect of increasing prolactin hormone level on hippocampus cell death/injury in experimental epilepsy model in rats.In this research sum of 24 Wistar-Hannover type female rats were used. The groups consist of 8 rats for the comparable results in a statistical manner. All the grups were taken blood sample for prolactin analysis and then 2. and 3. groups have had pilocarpine induced experimental epileptic seizure. After seizure blood samples were taken again and all the groups sacrified. Hipocampus specimens obtained for the histopathological evaluation with flouressence dyes in light microscope.This study showed that prolactine level after epileptic seizure was signifi-cantly high. Hipocampal damage was significantly high in 2. and 3. groups in com-parison with control group. But a correlation not found between prolactine hormon level and the hipocampal damage.