Deneysel olarak penisilin ile oluşturulmuş epilepsi modelinde karvakrol ve egzersizin koruyucu etkileri
Protective effects of carvacrol and exercise in an experimentally induced model of epilepsy with penicillin
  1. Tez No: 779703
  2. Yazar: FEYZULLAH FURKAN SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Epilepsi, nöronal uyarıdaki dengesizliğin bir sonucu olarak tekrarlayan nöbetlerle karakterize, kronik nörolojik bir hastalıktır. Antiepileptik ilaçlar, genellikle merkezi sinir sistemini etkileyebilen istenmeyen semptomlara neden olmaktadır. Karvakrol ve egzersizin kombine kullanılması, sinir sistemini etkileyen hastalıklar üzerindeki potansiyel yararlı etkilerini inceleyen çalışmalar içinde yoktur. Bu çalışma ile karvakrol ve egzersizin kombine olarak epileptik nöbetler üzerine etkileri ECoG kayıtları ile incelenmiştir.Bu bilgiler ışığında çalışmamızda, karvakrol ve egzersizin penisilin-G ile deneysel olarak oluşturulacak epilepsi modelindeki protektif etkisinin olup olmadığı ECoG kayıtları ile incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda 8-10 haftalık 200-250 gr ağırlığında Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Toplamda 49 adet erkek sıçan yedi farklı gruba ayrılmıştır (n=7).Grup-1 de epilepsi modeli,Grup-2 de Karvakrol(75 mg/kg oral)+Epilepsi modeli,Grup-3 Karvakrol (75 mg/kg oral)+Egzersiz(6 gün/hafta-6 hafta)+Epilepsi modeli,Grup-4 Egzersiz(6 gün/hafta-6 hafta)+Epilepsi modeli,Grup-5,Grup 6 Karvakrol (75 mg/kg oral)+Egzersiz(6 gün/hafta-6 hafta)+diazem+ Epilepsi modeli,Grup 7 diazem+Epilepsi modeli olup tüm gruplarda deneysel epilepsi modeli Penicilin-G (500 IU 2.5 µl, ic) enjeksiyonu ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disease characterized by recurrent seizures as a result of an imbalance in neuronal stimulation. Antiepileptic drugs often cause unwanted symptoms that can affect the central nervous system. There are no studies examining the potential beneficial effects of the combined use of carvacrol and exercise on diseases affecting the nervous system. In this study, the combined effects of carvacrol and exercise on epileptic seizures were investigated with ECoG recordings. In the light of this information, it was aimed to examine whether carvacrol and exercise have a protective effect on the epilepsy model to be experimentally created with penicillin-G, with ECoG records for 8-10 weeks. Wistar albino male rat weighing 250 g was used. A total of 49 male rats were divided into seven different groups (n=7). Group-1 epilepsy model, Group-2 Carvacrol (75 mg/kg orally)+Epilepsy model, Group-3 Carvacrol (75 mg/kg orally)+ Exercise(6 days/week-6 weeks)+Epilepsy model,Group-4 Exercise(6 days/week-6weeks)+Epilepsy model,Group-5 DMSO group(6 days/6weeks orally),Group 6 Carvacrol (75 mg/kg oral)+Exercise(6 days/week-6 weeks)+diazem+Epilepsy model,Group 7 diazem+Epilepsy model and experimental epilepsy model in all groups was created with Penicillin-G (500 IU 2.5 µl, ic) injection. Basal activity, latency, spike and amplitude measurements were recorded for 2 hours with ECoG recordings and then analyzed.