Yapay olarak sistit modeli oluşturulan yeni zelanda beyaz tavşan mesanelerinin PRP (Plateletten zengin plazma)instillasyonuna cevabı
Response of new zealand white rabbit bladders to PRP (Platellet rich plasma) instillation in cystitis model
- Tez No: 329748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çağımızın tüm tıbbi bilgi birikimi ve gelişmelerine karşın üroloji alanında interstisyel sistit (mesane ağrısı sendromu) hastalığı konusunda halen etyoloji, tanı ve tedavi konusunda büyük zorluklar yaşanmaktadır. Hastalığın etyolojisine yönelik teorilerin yetersiz kalması ve buna bağlı olarak tanı ve tedavi konusundaki gelişmelerin yeterli ivmeyi yakalayamaması bu hastalıktan muzdarip insanların yaşam kalitelerini önemli oranda düşürmektedir. Son yıllarda ortopedi ve spor hekimliği başta olmak üzere tıbbın çeşitli alanlarında öne çıkmış olan PRP (platelet rich plasma), hastanın kendi kanından hazırlanan otolog bir üründür. Özellikle sporcu travmalarında intraartiküler enjeksiyonunun iyileşmeyi hızlandırdığı bugüne kadar birçok bilimsel çalışmayla gösterilmiştir. Bu çalışmada amacımız PRP nin sistit modelinde kullanımıyla PRP?nin ileride bu hastalığın tedavisinde kullanımı konusunda ilk bilgileri elde etmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite all scientific acknowledge interstitial cystitis (bladder pain syndrome)remains unclear. Thus urologists face many difficulties diagnosing and treating this disease. Lack of knowledge about the aetiology causes inadequeate approaches for treatment thus leaves the patients with a diminished quality of life. Platelet rich plasma (PRP) has been vigorously researched and experiemented in the latest years and the therapeatic effect was literally approved by numerous studies. The autologous nature indicates decreased risk of side effects. Especially intraarticular use of PRP in sports injuries resulted in accelerated healing whereas this brought the idea of using this unique substance in the treatment of interstitial cystitis , a nightmare for both urologists and patients. We hope the results of our study will lead us to a better solution in this unresolved area of our clinical practise.