Opere edilebilir meme kanserli hastalarda inflamatuvar markerların prognoz üzerine etkisinin incelenmesi
Impact of inflammatory markers on prognosis in patients with operable breast cancer.
- Tez No: 329747
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KADRİ ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada opere edilebilir meme kanserli hastaların inflamatuvar belirteçlerin prognoz üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nda Aralık 2009 ile Aralık 2012 tarihleri arasında takip edilen hasta verileri kullanılarak yapılmıştır. Evre I-III meme kanseri olan ve tanı anında inflamatuvar belirteçleri istenen 704 hasta olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarda inflamatuvar belirteç olarak serum C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), albumin, ferritin, ß2 mikroglobulin, laktat dehidrogenaz (LDH) seviyeleri ölçülmüştür.Hastalarımızın tanı anındaki ortanca yaşı 50 (25-92) idi. Hastaların % 42,8'i premenopozal, % 48,2'si postmenopozaldi. En sık görülen primer tümör histolojisi 535 (% 76,5) ile invaziv duktal karsinomdu. İnflamatuvar belirteçlerden ferritin % 1, LDH % 4,3, ß2 mikroglobulin % 9,5, ESR % 32,4 ve CRP % 36,4 hastada yüksek olarak bulundu. Albumin % 1,7 hastada düşük olarak saptandı.Tüm çalışma grubunda ortanca takip süresi 22 aydı (3-287). İzlem süresinde 31 (% 4,4) hastada metastaz, 11 (% 1,56) hastada eksitus gerçekleşmişti. Hastaların 2 yıllık genel sağ kalımları inflamatuvar belirteçlere göre değerlendirildiğinde albümin, ferritin, LDH, ß2 mikroglobulin, CRP, ESR için normal ve anormal değerlere sahip gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. 2 yıllık hastalıksız sağkalım verileri incelendiğinde yine inflamatuvar belirteçler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak çalışmamız adjuvan tedavi alan ve opere edilmiş meme kanserli hastalarda serum inflamasyon belirteçlerinin prognostik değerlerini araştıran literatürde ilk olma özelliği gösteren çalışmadır. Takip süresi dahilinde serum inflamatuvar belirteçleri olan ESR, CRP, ferritin, ß2 mikroglobülin, albümin ve LDH seviyelerinin prognoz üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Bunun tüm hastalarımızın erken evrede olmasının inflamasyon yanıtını bariz bir şekilde artırmamasından kaynaklanabileceğini ve takip süremizin kısa olmasından dolayı sonucu tam olarak yansıtamamış olabileceğini düşünmekteyiz. Önemli nedenlerden bir tanesi de kan örneklerinin cerrahi sonrası farklı zamanlarda alınması olabilir. Olay sayısının yeterince olduğu daha uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of inflammatory markers on prognosis among patients with operable breast cancer.This study was conducted on patients followed up between December 2009 and December 2012, at Division of Medical Oncology, Department of Internal Medicine, Hacettepe University Medical School. A total of 704 patients with stages I to III breast cancer whose inflammatory markers were ordered at the time of diagnosis were included the study. Serum C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), albumin, ferritin, ß2 microglobulin, and lactate dehydrogenase (LDH) levels were evaluated as inflammatory markers.The median age at diagnosis was 50 (25-92). Of the patients 42.8 % were premenopausal and 48.2 % were postmenopausal. Invasive ductal carcinoma was the most common histology (76.5 %). Serum ferritin, LDH, ß2 microglobulin, ESR, and CRP were higher than the normal values in 1.0 %, 4.3 %, 9.5 %, 32.4 % and 36.4 % of the patients, respectively. Serum albumin levels were lower than the normal values in 1.7 % of the patients.The median follow-up period of the patients was 22 months (3-227). During this follow-up, metastatic disease developed in 31 patients (4.4 %) and 11 patients (1.56 %) died due to disease progression.Two year overall survival and disease free survival rates were not statistically different among patients with normal values and abnormal values with respect to albumin, ferritin, LDH, ß2 microglobulin, CRP, and ESR.Our study is the first study that investigated the effect of inflammatory markers on the prognosis of operable breast cancer patients. We showed that inflammatory markers such as ESR, CRP, ferritin, B2 microglobulin, albumin and LDH have no effect on prognosis. We suppose that the following factors might have an influence on the results of our study. As the follow up time is not long enough, the small number of events makes it hard to make a precise conclusion. All the patients had early disease that could not evoke the inflammatory process. Another reason that might have affected our results is that blood sampling time after surgery is not uniform. In conclusion, we believe that further studies with a longer follow-up and enough event number should be conducted.