Düşük frekanslı sinüzoidal manyetik alanın sıçan kas elektriksel ve mekanik aktiviteleri üzerine etkileri
The effects of sinusoidal low frequency magnetic field on muscle electrical and mechanical activities in rats
  1. Tez No: 329757
  2. Yazar: SEVGİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BÜYÜKAKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günlük yaşamda kullanılan aletlerin manyetik alanları 0,1 ^T-2,5 mT arasında değişmekte olup, insan vücudunun ve doğal çevrenin manyetik alanından fazla olan bu değer, uyumu bozabilmektedir. Bu çalışmada günlük yaşamda maruz kalınan şiddette manyetik alana kronik maruziyet sonucu kas elektriksel ve mekanik parametrelerinin hücresel düzeyde etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Çalışmamızda, sütten yeni kesilmiş sıçan yavruları manyetik alan (8 dişi ve 7 erkek) ve kontrol grubu (7 dişi ve 7 erkek) olacak şekilde ayrılmıştır. Manyetik alan grubu 7 ay boyunca, 4 saat/gün olacak şekilde, 50 Hz frekanslı 1,5 mT şiddetinde manyetik alana maruz bırakıldı. Kontrol grubundaki sıçanlar Helmholtz bobin sistemi içerisinde sistem çalıştırılmadan aynı koşullarda ve sürelerde bekletildi. Çalışmada kas elektriksel ve mekanik aktivite kayıtlarının yanı sıra, serum ve dokudaki parametrelerin biyokimyasal analizi yapıldı ve diyafram kası elektron mikroskobik olarak incelendi. Elektrofizyolojik değerlendirme sonucunda manyetik alan erkek grubunda tepe latans ve depolarizasyon süresinin, kontrol erkek grubundan anlamlı (p0,05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Sinusoidal Low Frequency Magnetic Field on Muscle Electrical and Mechanical Activities in Rats Magnetic fields of devices that used for everyday life vary between 0,1 ^T to 2,5 mT and this value, which is more than magnetic field of human body and natural environment, can impair the harmony. In this study, it was investigated that if exposure to magnetic fields in everyday life level at the cellular level was affected muscle electrical and mechanical parameters or not. In our study, weaned rat pups were divided randomly in magnetic field group (8 females and 7 males) and control group (7 females and 7 males). The rats in the magnetic field group were exposed to magnetic field with 50 Hz frequency and 1.5 mT intensity 5 days in each week during the 7 months. Rats in the control group that also underwent same period and same conditions but no received magnetic field in Helmholtz coils. In the study, in addition to serum and tissue biochemical parameters, records of electrical and mechanical activity of the diaphragm muscle were also investigated. As a result of electrophysiological evaluation, it was observed that duration of depolarization and peak latency were significantly longer in magnetic field male group compared to control male group (p0.05).