Hemodiyalize giren hastalarda beslenme durumu ile kas gücü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between nutritional status and handgrip strength in hemodialysis patients
  1. Tez No: 329768
  2. Yazar: SEVİL KARAHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hemodiyalize Giren Hastalarda Beslenme Durumu İle Kas Gücü Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastalarının beslenme durumlarının ve beslenme düzeyi ile kas gücü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. 22 kadın 38 erkek olmak üzere toplam 60 hemodiyaliz hastası, belirlenen çalışma kriterlerini taşıma durumuna göre gönüllüler arasından seçilmiştir. Genel bilgilerin, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumuna ilişkin verilerin toplanmasında anket tekniği uygulanmıştır. Kan değerlerine hasta dosyalarından bakılmıştır. Hastalara Subjektif Global Değerlendirme (SGD) testi uygulanmıştır. Hastaların el kavrama gücü; dinamometre (T.K.K5401 GRIP-D) ile ölçülmüştür. Hastaların antropometrik ölçümleri ve BİA ile vücut komposizyon analizi ölçümleri yapılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 50.3±12.9 yıl diyalize girme süresi ortalama 49.6±41.6 ay olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Assessment of Relationship Between Nutritional Status and Handgrip Strength in Hemodialysis Patients. Hacettepe University Institute of Health Sciences, MSc. Thesis in Dietetics, Ankara, 2012. The purpose of the study is evaluate the nutritional status of hemodialysis patients and the relationship between nutritional status and muscle strength . Sixty hemodialysis patients (38 male, 22 female) were chosen according to determine study criterion from among volunteer. A poll were taken to patients for collect data about genel information, nutrition habits and physical activity status. The blood values for routine follow-up in hemodialysis patients were examined from patient?s file. Subjective global assessment (SGA) were performed to patients. Handgrip strength of patients were measured by dynamometer (TKK5401 GRIP-D). Anthropometric measurements and body composition measurements measured by BIA were record.