60 yaş üzeri hemodiyalize giren hastalarda intradiyalitik beslenmenin etkileri
Effects of intradialytic nutrition in patients undergoing hemodiaylsis over 60 years
- Tez No: 335486
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TANJU BESLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde, hemodiyalize giren 60 yaş ve üstü, 20 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada hastalar iki gruba ayrılmıştır. Birinci. grupdaki hastalara (çalışma grubu, n=10), bir ay süre ile hemodiyaliz tedavisi sırasında 500 cc amino asit (aa), 500 cc %10 dekstoz verilmiştir. İkinci grupdaki hastalara ( kontrol grubu, n=10) herhangi bir ekleme yapılmamıştır. Her iki gruptaki hastaların çalışmanın 1. ve 30. günlerinde antropometrik ölçümleri, bazı biyokimyasal bulguları, el kas kuvveti ölçümleri alınmıştır. Total antioksidan kapasite (TAK), tetra barbiturik asit reaktif madde (TBARS), glutatyon peroksidaz aktivitesi (GSH, Px) ve tümor nekrozis faktör alfa (TNF-?) 30. günde bakılmıştır. Her iki grupta hastaların 0., 1., 2., 3. ve 4. haftalarda 2 günlük besin tüketimleri alınmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki hastaların vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKI), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), el-kas kuvveti değerlerinde istatistiksel olarak bir farklılık meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
20 patients over 60 and upper, undergoing hemodialysis at Başkent University hemodialysis unit divided into 2 groups. The first group ( Study Group, n=10), has been given 500 cc amino acid solution and 500 cc %10 dextrose for a month in evert dialysis theapy. The second group (Control Group, n=10), has not been given any addition. For both groups antrphometric measurements, some biochemical finding and hand-muscle strength was measured at 1. and 30. day of the study. Total antioxidant capacity (TAC), tetra barbituric acid reaktive substance (TBARS), glutathione peroxsidase activity (GSH, Px) and tumor necrosis factor-alfa (TNF-?) was examined at 30. day of the study. 2 days, daily food consumption was taken for both groups in 0., 1., 2., 3., and 4. week of the study. Body weight, body mass index (BMI), hand-muscle stenght didn?t change in study and control group.