Hematolojik malignitesi olan hastaların beslenme durumlarının ve bazı biyokimyasal bulgularının saptanması
The assessment of nutritional status and some biochemical parameters of patients with hematologic malignancy
- Tez No: 329776
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bölümü
- Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma hematolojik malignite tanısı almış hastaların bazı biyokimyasal bulgularını, antropometrik ölçümlerini ve besin tüketimlerini saptamak amacıyla Başkent Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Bölümüne başvuran, kemoterapi tedavisi gören ya da görmüş olan 120 yetişkin (19-65 yaş) birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan tüm hastalara beslenme durumunu değerlendirmeye yönelik anket formu ile 3 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite kaydı uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal bulgularına bakılmıştır. Subjektif global değerlendirme sonuçlarına göre toplam hastaların %60.8?inin yani çoğunluğunun iyi beslenmiş, %39.2?sinin orta derecede malnütrisyonlu olduğu ve hiçbirinde ağır malnütrisyon olmadığı belirlenmiştir. Beden kütle indeksi (BKİ), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ve triceps deri kıvrım kalınlığı (TDKK) değerleri açısından iyi beslenmiş ve orta derecede malnütrisyonlu hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned in Başkent Universitiy Department of Hematology to determine the dietary intake, antropometric measurements and some biochemicals parameters of 120 adult patients (19-65 ages) with hematologic malignancies who undergoing or recently undergone chemotherapy treatment. A survey applied to all participants in order to evaluate their nutritional status and some biochemical values have been investigated in pursuit of anthropometric measurements. According to the results of the subjective global assessment, patients were 60.8% in well nourished, 39.2% in moderate malnutriton and none of them had severe malnutrition. Body mass index, mid arm circumference and triceps skinfold thickness measurements in moderate malnutrition group were lower than well nourished group but there wasn?t any significant difference between these two groups.