Ankara'da yaşayan 19-65 yaş arası çölyak hastalarının beslenme durumlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The potential impact of nutrition status on health related quality of life in 19-65 years old celiac patients who lives in Ankara
- Tez No: 329775
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çakmak, A. Ankara'da Yaşayan 19-65 Yaş Arası Çölyak Hastalarının Beslenme Durumlarının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Çölyak hastalarında beslenme diyet uygulanma durumu ile çölyak hastalarında sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve hastalığın klinik belirtileri arasında kuvvetli ilişki mevcuttur. Bu çalışma, çölyak hastalarının beslenme durumlarını saptamak, glutensiz diyete uyumlarının ve beslenme durumlarının hastaların sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya hekim tarafından çölyak tanısı almış, 19-65 yaş arası 159 birey (116 kadın, 43 erkek) katılmıştır. Çölyak hastalığı dışında sağlık sorunu olan, son bir yıl içerisinde düzenli ilaç veya besin desteği alan/almaya devam eden, sigara kullanan, düzenli alkol tüketen bireyler çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalara genel özelliklerini, hastalık öykülerini, ağırlık değişimlerini, hastalık semptomlarını belirlemeye yönelik anket uygulanmıştır. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için ?Çölyak Hastalığında Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Anketi? kullanılmıştır. Hastaların besin ögesi alımları, 3 günlük besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Fiziksel aktivite durumu, 24 saatlik fiziksel aktivite kaydı ile değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler ve vücut bileşimi ölçümleri aynı gün yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 32.74 ± 9.04 yıldır, %50,9'u evli, %55.3'ü yüksekokul mezunudur. En sık gözlenen semptomlar bulantı (%83), yorgunluk (%74.8), abdominal ağrı (%57.2), diyare (%47.8) dir. Hastaların %66.7'si glutensiz diyete her zaman uymaktadır.
Özet (Çeviri)
Çakmak, A. The Potential Impact Of Nutrition Status On Health Related Quality Of Life In 19-65 Years Old Celiac Patients Who Lives In Ankara. Hacettepe University Institute of Health Sciences MSc Thesis in Dietetics Programme, Ankara, 2013. Adherence to gluten free diet is strongly associated with the health related quality of life and clinical signs in celiac disease. This study was designed to assess the nutritional status of patients with celiac disease, to evaluate the effects of dietary compliance and nutritional status on patients? health related quality of life. Forty three male and a hundred and sixteen female celiac patients who are between 19-65 years of age with no additional health problems, no nutritional support within the last year, no smoking and no regular alcohol consumption, were recruited to the study. A questionnaire which included general characteristics, medical history, body weight change and symptoms was applied to the patients. Celiac Disease Health-related Quality of Life Questionnaire (CDQ) is used to evaluate the quality of life. The intake of nutrients of patients was determined by 3 days dietary recall. The physical activity levels (PAL) were assessed by 24-h physical activity recall. Anthropometric and body composition measurements were made on the same day. Statistical analysis were done using SPSS 19 software. The mean age of the patients was 32.74 ± 9.04 years, 50,9% of patients were married and 55.3% of patients were college graduates. Nausea (%83), fatigue (%74.8), abdominal pain (%57.2), diarrhea (%47.8) have been found as the most common symptoms in all patients. Study population was found to adhere 66.7% to a gluten-free diet.