Karaciğer sirozu olan hastalarda, malnütrisyon, vücut bileşimi, enerji ve besin ögeleri alımının değerlendirilmesi
Assessment of malnutrition, body composition and energy and nutrient intakes in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 329777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bölümü
- Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Karaciğer sirozu olan hastalarda, malnütrisyon, vücut bileşimi, enerji ve besin ögeleri alımının değerlendirilmesi amacı ile yapılan bu araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Kliniğinde yatan veya Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran karaciğer sirozlu yaş ortalamaları 56.8±12.76 yıl olan, 42'si erkek, 16`sı kadın toplam 58 hasta üzerinde gerçekleşmiştir. Hastalardan soruşturma yöntemiyle sosyo-demografik özellikleri öğrenilmiş, antropometrik ölçümleri, el kavrama güçleri ve geriye dönük bir günlük besin tüketim kayıtları ile bazı biyokimyasal-hematolojik bulguları alınmıştır. Hastalığın derecesini belirlemek için Child Turcotte Pugh(CTP) evreleri ve Model For End-Stage Liver Disease (MELD) skorları hesaplanmıştır. Triseps deri kıvırm kalınlığı (TDKK) ölçümüne göre malnütrisyon sınıflaması yapılarak hastaların, enerji ve besin ögesi alımları ve antropometrik ölçümleri karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan erkeklerin ortalama vücut ağırlıkları 74.7±12.97 kg, kadınların ise 79.4±18.22 kg'dır. Çalışmadaki erkeklerin %97.6'sı, kadınların %93.8'i yetersiz enerji alımına sahiptir. Erkeklerde ve kadınlarda MELD skoru arttıkça vücut ağırlığı artmıştır (p>0.05). Sağ-sol el kavrama ortalamaları her iki cinsiyette de MELD skoru ve CTP evresine göre sirozun şiddeti arttıkça azalmıştır (p>0.05). CTP A evresine kıyasla CTP C evresindeki kadınlarda ve erkeklerde, enerji, protein, yağ ve karbonhidrat alımları azalmıştır fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0.05). CTP'ye göre siroz ağırlaştıkça albumin değerleri azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study, conducted to assess malnutrition, body composition and dietary intakes in patients with liver cirrhosis, was carried out among total of 58 patients (42 males and 16 females) with liver cirrhosis, mean of ages 56.8±12.76 at the Gazi University, Medical Faculty, Gastroenterology Clinic. Socio-demographic characteristics of the patients were determined by means of questionnaire and anthropometric measurements, hand grip strengths and 24 hour recall food intakes were assessed and some blood parameters were recorded. CTP (Child-Turcotte-Pugh) and MELD (Model for End-Stage Liver Disease) scores were calculated to diagnose the severity of disease. Energy and dietary intakes and anthropometric measurements of the patients were compared according to malnutrition classification by triceps skin-fold thickness. Mean weights of the men was 74.7±12.97 kg and the women was 79.4±18.22 kg, 97.6 % of the men and 93.8 % of the women have inadequate energy intakes. In comparison of anthropometric measurements according to MELD score, the weight increased in parallel with increasing score(p>0.05).Means of left and right hand grip strengths in both sexes decreased with increasing severity of cirrhosis, according to MELD Score and CTP Stages (p>0.05). In comparison with CTP A Stage, in both men and women in CTP C stage, energy, protein, fat and carbohydrate intakes reduced, but any significance couldn?t be found statistically (p>0.05).