Tek cihazda birleştirilen infüzyon ve beslenme pompasının tasarımı ve klinikte uygulanması
The design and clinical application of a device, combining infusion and feeding pumps
- Tez No: 329779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hemşirelik, Industrial and Industrial Engineering, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı, piyasada ayrı olarak bulunan intravenöz infüzyon pompası ile beslenme pompasını birleştiren, ilk yerli tasarım olan cihazın prototipinin üretilerek hemşireler tarafından değerlendirilmesidir. Araştırmanın ilk aşamasında piyasada mevcut olan pompaların kullanıldığı hastaların özellikleri ve bu pompalara ilişkin hemşire görüşleri elde edilmiştir. İlk aşama Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesinde yatan intravenöz infüzyon desteği alan 120 hasta ve enteral infüzyon desteği alan 40 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında pompanın prototipi tasarlanmış ve üretilmiştir. Üçüncü aşamada ise üretilen prototipe ilişkin uzman mühendisten ve 7 hemşireden görüş alınmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında ?İntravenöz İnfüzyon ve Beslenme Pompası Kullanılan Hastalara İlişkin Veri Toplama Formları? kullanılmıştır. Birinci ve üçüncü aşamada hemşire görüşlerini almak için ?Kliniklerde İntravenöz ve Enteral PompalarıKullanan Hemşire Görüşleri Formu? kullanılmıştır. Çalışmamızda infüzyon süresi uzadıkça ve alınan mayi miktarı arttıkça hastalarda intravenöz tedavi komplikasyonu gelişme oranının arttığı, yoğun bakımlarda (ort. 2) kullanılan pompa oranının servislerden (ort.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research is to design a prototype of a device, which combines the intravenous infusion pump and feeding pump, and to get it evaluated by nurses. At the first stage of the research, the characteristics of patients which the conventional pumps are used and the opinions of the nurses on these pumps are obtained. First stage has been carried out with 120 patients having intravenous infusion support and 40 patients having enteral infusion support in the Adult Hospital of the Faculty of Medicine of University of Hacettepe. At the second stage of the research the prototype of the pump has been designed and produced. At the third stage, the opinions of the specialist engineer and 7 nurses are obtained. ?Data Forms for the Patients, Intravenous Infusion and Feeding Pumps used on? were used at the first stage. In order to obtain the opinions of the nurses in first and third stages, ?The Form for Opinions of the Nurses Using the Intravenous and Enteral Pumps in Clinics? was used. In our study, it is observed that the rate of complication development in intravenous treatment is increased as the infusion duration and fluid amount increases. It is found that the rate of pump usage in the intensive care unit (avg. 2) is higher than service units (avg.