Dinamik yoğunluk ayarlı radyoterapi uygulamalarında çok yapraklı demet biçimlendiricilerin değişken hızlarının saptanması için geliştirilmiş bir kalite güvenilirlik testi
A quality assurance test for determining the variable velocities of multi leaf collimator in dynamic intensity modulated radiotherapy applications
  1. Tez No: 329786
  2. Yazar: FERAT KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dinamik Yoğunluk Ayarlı Radyoterapide yaprak hızlarının kontrolü tedavinin doğruluğu açısından önemlidir. Bu çalışmada Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) yapabilen cihazların çok yapraklı kolimatörlerinin (ÇYK) anlık değişen hızlarının saptanması için geliştirilen bir kalite güvenilirlik testinin oluşturulması amaçlanmıştır. Kalite güvenilirliği testi birim saniyede maksimum 30 görüntü alabilen dijital kamera kullanılarak yaprakların anlık hızlarının tayini ve bu hızların yaprak konum bilgilerini depolayan Dynalog dosyalarıyla karşılaştırılması esasına dayanmaktadır.Dijital kamera yardımıyla alınan verilerin analizi sonucunda Varian lineer hızlandırıcıda, 0°'de A taşıyıcısı için ortalama %3 (p=0.04) ve B taşıyıcısı için ortalama %1 (p=0.3), 90°'de A taşıyıcısı için ortalama %3 (p=0.3) ve B taşıyıcısı için ortalama %1 (p=0.2), 270°'de A taşıyıcısı için ortalama %1 (p= 0.8) ve B taşıyıcısı için ortalama %8 (p= 0.02) bulunmuştur.Novalis lineer hızlandırıcıda ise 0°'de A taşıyıcısı için ortalama %0.3 (p=0.07) ve B taşıyıcısı için ortalama %4 (p=0.06), 90°'de A taşıyıcısı için ortalama %0.2 (p=0.9) ve B taşıyıcısı için ortalama %1 (p=0.3), 270°'de A taşıyıcısı için ortalama %0.7 (p=0.3) ve B taşıyıcısı için ortalama %1 (p=0.1) bulunmuştur.Geliştirdiğimiz kalite güvenilirlik testi yaprakların anlık hızlarının tayininde başarılı olmuştur ve cihaz verileriyle karşılaştırıldığında kullanılabilir sonuçlara ulaşılmıştır. Yoğun kliniklerde ve her hasta için tekrarı zamansal gereksinimler göz önüne alındığında üç aylık periyotlarla yapılmasını tavsiye etmekteyiz
Özet (Çeviri)
Quality Assurance of the leaf velocities is important for the accuracy of treatment in Dynamic Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT). The aim of this study is generating a quality assurance test for determining the variable velocities of multi leaf collimator for the lineer accelators which have the option IMRT. The basis of test is the determination of the velocities by the aid of a digital camera recordinf 30 frames per second and comparing the results with the dynalog files of treatment machine. We observed significant differences between data of dynalog files and digital camera results. These values are determined as; at Varian lineer accelator 0° for carriage A %3 (p=0.04) average, for carriage B %1 (p=0.3) average, 90° for carriage A %3 (p=0.3) average, for carriage B %1 (p=0.2) average, 270° for carriage A %1 (p=0.8) average, for carriage B %8 (p=0.02) average.The results of the Novalis lineer accelator are; 0° for carriage A %0.3 (p=0.07) average, for carriage B %4 (p=0.06) average, 90° for carriage A %0.2 (p=0.9) average, for carriage B %1 (p=0.3) average, 270° for carriage A %0.7 (p=0.3) average, for carriage B %1 (p=0.1) average.The quality assurance test that we generate is succesfully determine the velocity values of multi leaf collimators and we have usable results when we check the machine data. We recommend the use of the test as a period of 3 month when we consider the time necessity for each patient in institutes.