Huzurevlerinde yaşlılara sunulan beslenme hizmetlerinin değerlendirilmesi ve yaşlıların beslenme durumlarının saptanması
Evaluation of nutritional services and nutritional assessment of elderly in institutions
- Tez No: 329795
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bölümü
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu araştırma, huzurevlerinde yaşlılara sunulan beslenme hizmetlerinin değerlendirilmesi ve yaşlıların beslenme durumlarının saptanması amacıyla yürütülmüştür. Türkiye genelinde istatistiksel NUTS 1 bölgelerinden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 25 huzurevinde beslenme hizmetleri, besin güvenliği uygulamaları değerlendirilmiş, mutfak personelinin hijyen algısı, huzurevlerinden alınan salata örneklerinin mikrobiyolojik kalitesi araştırılmıştır. Huzurevlerinde kalan yaşlıların besin tüketimleri, antropometrik ölçümleri alınmış, Mini Nütrisyonel Değerlendirmeleri (MNA) yapılmış, beslenme hizmetlerinden memnuniyet durumları incelenmiştir. Yaşlılar için Huzurevlerinde Besin ve Beslenme Bakım Göstergeleri Kontrol Listesindeki göstergelerin %65.11±10.53'üne uyum sağlandığı, 22 huzurevinde (%88.0) uyum düzeyinin %80'den düşük olduğu bulunmuştur. Diyetisyen çalışan huzurevlerinde beslenme hizmetleri daha iyidir. Huzurevlerinin besin güvenliği uygulamaları puanı 66.84±7.96'dır. Personelin hijyen algısı puanının 154.46±12.74, en düşük algının personel hijyeniyle ilgili olduğu, el hijyeni sağlama kurallarına uyulmadığı belirlenmiştir. Salata örneklerinin tamamında TMAB, %88.0'inde koliform, %44.0'ünde S aureus, %12.0'sinde E coli saptanırken, hiçbir örnekte E coli O157:H7 ve Salmonella spp. izole edilmemiştir. Yaşlıların beden kütle indeksi (BKİ); erkeklerde 26.59±4.58 kg/m2, kadınlarda 30.07±6.32 kg/m2'dir. Erkek ve kadınların bel çevresi; 98.90±1.33 cm ve 100.62±1.34 cm'dir. Yaşlıların çoğu BKİ'ne göre hafif şişman, bel çevresine göre metabolik hastalıklar açısından riskli gruptadır. Erkeklerin çoğunun (%47.2) üst orta kol çevresi 5. persentilin altındadır. MNA'ya göre yaşlıların %49.1'inde malnütrisyon riski olup, %6.7'si malnütrisyonludur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate nutritional services, nutritional assessment of institutionalized elderly. Nutritional services, foodsafety practices were evaluated, hygiene perception of foodservice staff, microbiological quality of salad samples were investigated in 25 institutions chosen with stratified sampling among NUTS 1 regions throughout Turkey. Food consumption, anthropometric measurements of elderly were recorded, Mini Nutritional Assessment (MNA), satisfaction from nutritional services were surveyed. 65.11±10.53% of ?Food and Nutritional Care Indicators in Assisted Living Facilities for Older Adults? was complied, compliance level was lower than 80% in 22 (88.0%) institutions. Foodsafety practices score was 66.84±7.96. Hygiene perception score was 154.46±12.74, lowest perception was on personal hygiene, hand hygiene rules were not followed. TMAB was found in all, coliform in 88.0%, S aureus in 44.0%, E coli in 12.0% of salad samples, E coli O157:H7, Salmonella spp. were not detected. Body mass index (BMI) of elderly men and women were 26.59±4.58 kg/m2 and 30.07±6.32 kg/m2. Waist circumference of elderly men and women were 98.90±1.33 cm and 100.62±1.34 cm. Most of them were overweight and at risk of metabolic diseases based on BMI and waist circumference. Mid upper arm circumference of most elderly men (%47.2) is under fifth percentile. 49.1% of elderly were at risk of malnutrition, 6.7% had malnutrition. Calcium and magnesium intakes were inadequate. Elders were satisfied from nutritional services. It was concluded that nutritional services, foodsafety practices should be improved, foodservice staff should be regularly educated, microbiological quality of salads should be promoted, nutritional status of elderly should be continually monitored.