Kemoterapi uygulanan hastaların sekonder enfeksiyonlardan korunmasında hemşirenin rolünün belirlenmesi
- Tez No: 32981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VL ÖZET Araştırma; hemşirelerin kemoterapi uygulanan hastaların sekonder enfeksiyonlardan korunmasında rolünün belirlenmesi amacıyla vaka kontrol (Deneysel) çalışması şeklinde planlanmışür. Araştırmanın ömeklemini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hema toloji ve Onkoloji Ana Bilim Dalı kliniklerinde Aralık 1993 Mayıs 1994 tarihleri arasında yatıp kemoterapi uygulanan 25 vaka grubu ve 25 kont rol grubu toplam 50 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler kemoterapi uygulanan hastalar için kaynaklar dan yararlanılarak geliştirilen veri toplama formu ve bu form içinde yer olan kemoterapi uygulanan hastalarda hemşirelik girişimleri izlem kısmı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayıları ve t önemlilik testi kullanılmaştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; vaka grubunda oral muko zada yanma, kızarıklık, ağrı ve beyaz lekelerin iyileşme süreleri kontrol grubuna göre daha kısa sürede olduğu belirlenmiştir. Benzer sonuçlar cilt enfeksiyon bulgularında da bulunmuştur. Urogenital enfeksiyon bulgularında ise vaka ve kontrol grubunda farklı sonuçlar görülmemiştir. Araştırmanın bu sonuçlarına göre hemşirelerin hastaları sekonder enfeksiyonlardan korumaları için önerilerde bulunulmuştur. 45
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The research was planned as a case study on control group to deter mine the role of health service aids on protecting the patients subjected to chemotherapy from secondary infectious. The research constituted sampling of a total 50 patients receiving chemotherapy, 25 of whom were the case group and the rest the control group all were inpatient in haemotology and oncology clinics in the Gülhane Military Hospital and the research was done between Dec. 1993 and May 1994. In the research, the data was collected from the information gather ing froms developed from the literatür on the patients receiving chemo therapy and from health service aids monitoring part of this form on the patients receiving chemotherapy. Percentages and t importance test were ussed evaluation of data. The results of this research show that curing periods of redness, white spots on oral mucoza burning in the case group were shorter than the control Group. Similar results were also ob ser wed in symptoms of skin infectious. Mean while, the results were not different for case and control group. Regarding Symptoms of urogenital infectious. Taking into consideration the results of this research, health service aids were advised to exert efforts to protect the patients from secondary infectious. 46