Toraks travmalı hastaların hemşirelik girişimlerinde uygun yaklaşımların belirlenmesi
  1. Tez No: 32982
  2. Yazar: ÜMRAN DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI - ÖZET Araştırma, toraks travmalı hastalarda uygun hemşirelik girişimlerini belirlemek amacıyla vaka-kontroi çalışması şeklinde, GATA Göğüs Cerrahi Kliniği ve Anka ra Acil - Yardım ve Trafik hastanesi göğüs cerrahi kliniğinde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, vaka grubunda, travma değerlendirme for mu ve hemşirelik bakım planı, kontrol grubunda ise gözlem formu kullanılmıştır. Vaka grubundaki travma değerlendirme formu, hastanın kliniğe geldiği anda dok tor ve araştırmacı tarafından uygulanmış araştırmadan elde edilen veriler elde yüzdelik ve x2 testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; izlenen olgularda travma oluş meka nizmalarından trafik kazalarının ilk sırada yer aldığı, toraks travmalarından kot fraktürlerinin ve hemotoraksın sık görüldüğü, uygulanan tedavide göğüs tüpünün (kapalı sualtı drenajı) daha fazla oranda uygulandığı belirlenmiştir. Travma geçiren hastalarda ağrı, travmaya bağlı yetersiz solunum, solunum sıkın tısı ve solunum sayısında artma ile ağrı ve drene bağlı hareket kısıtlılığı saptan mıştır. Bu hastaların gösterdikleri bakım gereksinimlerine göre saptanan ve vaka grubunda bakım planı çerçevesinde uygulanan hemşirelik girişimleri yeterli, kont rol grubundaki hemşirelik girişimlerii ise yetersiz olarak değerlendirilmiştir. Hastaların gereksinimlerinin saptanması ve bu gereksinimlerin giderilmesi ama cıyla travma değerlendirme formunun olguların hastaneye kabulünde bir ekip ça lışması şeklinde uygulanmaya konulması ve hemşirelik girişimlerinin bu formdan elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilmesinin yararlı olacağı önerilmiştir. 42
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The research is made to determine the appropriate nurse interference by case control stduies, to the patients who are subjected to thorax trauma and the rese arch is verified by Gülhane Military Medical Academy Thorax Surgery Clinic and Ankara First - Aid and Traffic Hospital Thorax Surgery Clinic. The inputs for the research is obtained by using trauma discussion forms in the case group and observation forms in the nurse care plan control group. The trau ma discussion form for case group is applied to the patient by the doctor and re searcher beginning from the patients' entrance to the hospital and the obtained inputs are verified by percentage and K2 tests. According to the results of the research below mentioned datas are obtained. In respect of the folwed events the most common reason of the formation mecha nisms of trauma is traffic accident. It is also seen that kot fractures and hemot horax is common in thorax traumas and for the treatment it is determined that chest tube (closed underwater drainage) is morely used. For the patients who are subjected to trauma it is observed that the patients have ache, insufficent respiration which is related with trauma, respiration distress and increased respi- rationrate and also limited motion related with pain and drainage. In respect to the patients care requirements it is determined that the nurse interference in ca se group is sufficient but the nurse interference in control group is insufficient. In order to maintain the patients1 need and meet these needs, beginning from the acceptance of patients to the hospital it is offered that a team work applicati on must be formed and nurse interference must be based to these verified forms in order to reach useful results. 43